Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rodová ideológia? Nie, iba spravodlivosť a fair-play pre naše dcéry (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Pokiaľ ste článok nepochopili, tak si ho prečítajte ešte raz. Je veľmi dobre napísaný. Nejde o to, že ženy majú zakázané vykonávať akúkoľvek profesiu či manžel ísť na materskú. Ide o to kvôli stereotypom, ktoré stále existujú: žena nejde na techniku napriek tomu, že na to má, ale stále prevládajú stereotypy, že technika a ženy nejdú dokopy, a to ženy počúvajú priamo či nepriamo celý život. Chlap nejde na materskú, lebo sa hovorí "žena sa má starať o deti, chlap je živiteľ". A to napriek tomu, že ak by išiel na materskú, tak žena by nevypadla na dlho z pracovného procesu a teda by mala väčšie šance na zamestnanie, keď dieťa odrastie. Inak povedané, to že je niečo v zákone, tak to neznamená, že to aj tak funguje v praxi.
ElenaS
Stereotypy napríklad o tom, že žena a technika spolu nejdú tu stále sú. To, že vy ako muž ich nezažívate neznamená, že neexistujú. Stačí sa pozrieť na podiel žien študujúcich technické vedy v západných krajinách a u nás (OECD Statistics, Education at Glance) a hneď je vidno, že v tomto regióne sú predsudky silné. Ženy dva roky zväčša nedojčia (bez ohľadu na to, čo hovorí WHO), takže váš argument je irelevantný. Mnoho žien nedojčí vôbec alebo len prvé mesiace, takže tie zvyšné mesiace rodičovskej môže zvládnuť aj muž.Okrem toho sa dá mlieko odsať, ak žena chce dojčiť, takže žiadne nosenie dieťaťa žene do práce netreba.
ElenaS
<< < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > >>

 

*** Tento príspevok bol zmazaný autorom článku (blogerom)
 

Myslím, že to prevláda vo Vašej hlave

Sama autorka tohto článku pred rokmi študovala na "mužskej" škole. A ak Vám niečo hovorí meno Pajdušáková Mrkosová http://sk.wikipedia.org/wiki/%... Narodená v 1916 v päťdesiatych rokoch bola dokonca šéfkou Astronom, ústavu SAV.
 

 

Na základe zopár vedkýň, ktoré sa presadili nemôžete tvrdiť, že je to v našej hlave. Navyše, kde beriete tú istotu, že Marie Curie, či Mrkosová nečelili predsukom a nemali problém sa presadiť? Inak ak ste si nevšimli, tak Marie Curie a Mrkosová boli ženami vedcov. TAkže môžte hádať, či by sa mohli presadiť aj bez nich.
 

Nemám žiadnu istotu,

prirodzene. Vychádzam iba z faktov, že niektoré ženy sa presadili napriek tomu, čo píšete. Ba, napriek tomu, že ani netušili niečo o rodovej rovnosti.
 

 

A koľko sa presadilo žien a koľko mužov? Žien minimum, a to aj vďaka tomu, že buď boli z bohatšej a osvietenejšej rodiny alebo vďaka manželovi, ktorý nebol ješitný a nechal manželku robiť kariéru. Ale teraz je to lepšie, aj vďaka feministickým hnutiam, ktoré tlačili na to, aby ženy mohli voliť, vlastniť a narábať s majetkom, aby domáce násilie bolo zločinom a pod.
 

Nemám nič proti feminizmu

Jednoducho si myslím, že žena je viac, ako matka je nezastupiteľná mužom otcom. Je ako rodička spútaná so svojim dieťaťom omnoho viac. To je moje poznanie. Človeka, ktorý bol matkou aj otcom v jednom., A v histórii to nebolo priamo potláčaním ženy, skôr poznaním, že rodina je omnoho viac než čokoľvek.
 

 

Feminizmus (okrem radikálneho, ktorý je menšinový) nespochybňuje rolu ženy ako matky. Ale dáva možnosť voľby. Zabúdate totiž, že nie každá žena chce byť len matka. Ja chcem byť matka, ale chcem sa venovať aj svojej práci, ktorú mám rada. NIektoré ženy nechcú byť matkami vôbec. A práve o tom je feminizmus. Kto chce byť len matkou a mať 6 detí, tak môže. Kto chce robiť kariéru a deti nemať/mať len 1-2, tak môže, ale bez toho, aby boli na ženu vyvíjané tlaky a predsudky.
 

Nikde som nenapísal,

že žena MUSÍ byť matkou. Nepodsúvajte mi Vaše konštrukcie.
 

 

Ale veď ja som netvrdila, že to vy tvrdíte. Ja som vysvetlila, že nie je vhodné o žene písať len ako matke, aj keď je to dôležitá úloha.
 

Že sme tu obaja,

zato vďačíme predovšetkým našim mamám. Nepochybujem ani najmenej, že žena, ktorá nemusí chcieť mať dieťa alebo rodinu, môže byť rovnako kvalitným človekom ako desaťnásobná matka.
 

nie je vhodné?

ešteže nás pani učiteľka usmernila, čo je a čo nie je "vhodné" :)))

V duchu equality a demokracie nám pláca po prstoch, že nepíšeme vhodne. (irónia)

Ty ma nemôžeš presvedčiť, že vieš, čo je rovnosť a sloboda (v skutočnej úcte a prejave) - ty si neopustila rámec deľby moci, ideologií, autority, zásluh a dirigizmu ... "nie je vhodné" :)
 

pre upresnenie

všeobecné volebné právo je pomerne nová záležitosť a keď ho nemali ženy, väčšinou ho nemali ani muži - buď vôbec (v monarchiách) alebo bolo obmedzené na úzku skupinu ... jednak sa (s malými výnimkami) nevolilo v histórii vôbec a jednak existoval majetkový, daňový, vzdelanostný a iný cenzus. Len pre zaujímavosť ak podľa daňového cenzu by mala voliť žena, tak si mohla zvoliť zástupcu, ktorý podľa jej pokynov volil za ňu.

Volebné právo malo v Uhorsku asi šesť percent obyvateľov - aj to boli tí, čo mali majetok alebo platili určitú daň. V hornej snemovni svoje miesta dedili alebo dostali. Obyčajní ľudia voliť nemohli. Volebné právo získali všetci až v r. 1920 - muži aj ženy.

Volebné právo sa v Europe začalo rozširovať hlavne po I.svetovej vojne a viac ako feministky (lebo išlo o volebné právo nielen žien) sa pod to podpísala politická situácia.

Ak by neprišlo k takýmto zmenám, ak by nebola potreba, aby sa k vplyvu dostali aj iní ako vyvolení, mohli by feministky tlačiť koľko by chceli - aj sa hádzať pod cválajúce kone ako to urobila jedna z nich.
 

 

A čo sa týka toho, že netušili o rodovej rovnosti. Vy si myslíte, že tieto ženy nechceli byť rovné mužom? Že nechceli mať rovnaké práva? Ono za to, že sa to nevolalo "Rodová rovnosť" alebo "gender equality" neznamená, že to neexistovalo. Pojmy sa samozrejme rozvíjali ako v každom hnutí.
 

Povedzme , že neboli

ale úcta k ženám tu bola od začiatku. A nielen v kresťanskej spoločnosti.
 

 

Úcta k ženám? Čo si predstavujete pod úctou k ženám? Že sa pobozkala rúčka a podal kapesníček?
Ja si myslím, že žiadna úcta k ženám nebola. Násilie v rodinách bolo bežné, žena nemala slobodnú vôľu a musela poslúchať najprv otca a potom manžela. A čo sa týka kresťanskej spoločnosti, tak pre ňu bola žena len matka, panna alebo konkubína. A táto spoločnosť zabudla, že žena môže byť aj viac. Ja si myslím, že teraz je oveľa väčšia úcta k ženám, lebo žena je oveľa viac rešpektovaná napríklad pri výbere povolania, výbere partnera, štýle života apod. (aj keď samozrejme stále existujú predsudky, ale zlepšuje sa to).
 

Áno, teraz je oveľa väčšia úcta :)

Sarkazmus.
 

 

ElenaS : Veľmi sa mi páči tvoj štýl diskusie a podporujem ťa. Vidno, že dobre vieš, o čom diskutuješ, čo tu nie je celkom bežné.
 

 

Ďakujem Old Lady. Práve od Teba je to veľká poklona :-)
 

 

ElenaS : :))
 

 

Tak tu musim zasadne nesuhlasit !
Ucta k zenam bola tvrdo podmienena tym co urobili alebo neurobili - poslusne panny, ktore sa vydavali velmi mlade, vo vsetkom poslusne svojmu muzovi, jedinou ambiciou bolo rodit a vychovavat deti, povinnostou cakat na manzela kym sa vrati z krcmy alebo verejneho domu.
Sebavedome zeny sa vyhlasovali za bosorky a upalovali.
Zeny z verejnych domov boli na okraji spolocnosti - opovrhovane.
Skratka, zeny nemali na vyber. Uctu dostali len vymenou za slepu az otrocku poslusnost prave v krestansko-katolickej spolocnosti.papezi-muzi a vylucne farari su priamym dokazom potlacania prav zien.
 

<< < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 280
 2. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 152
 3. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 145
 4. Michal Madaras: Politický boj má hranice 132
 5. Soňa Fröhlichová: Švajčiari zavádzali opatrenia opäť medzi poslednými a uvoľňujú medzi prvými 123
 6. Martin Plesch: Ktorých žiakov treba vrátiť do škôl? 101
 7. Matúš Suby: Príbeh 1 bytu v developerskom projekte Lorinčík Háje- aktuálny stav 11/2020 a čakanie trvá 101
 8. Miroslav Galovič: Kraj, kde nič nie je XI. Stará Ľubovňa. Posledný skanzen na tripe. 91
 9. Irena Simunekova: Rozprávková krajina - Inovec 77
 10. Peter Kollega: Vzniká rakovinový nádor ŽVAST. V priamom prenose. 64

Rebríčky článkov


 1. Jaroslav Polaček: NEČAKÁM POTLESK, ALE ZACHRÁNILI SME VODU PRE CELÉ VÝCHODNÉ SLOVENSKO
 2. Eva Rohrman Madová: Španielsko - cestovať či necestovať ?
 3. Jakub Tinak: Môj dvojmesačný pracovný pobyt v Brne.
 4. Ján Pancák: Fejkové profily nitrianskych vrahov.
 5. Peter Biščo: Urobila som to, čo som ani neurobila - nepamätám sa.
 6. Naďa Mitanová: Moje drahé miesta a zvuky.
 7. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence
 8. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví
 9. Michal Madaras: Politický boj má hranice
 10. Vladimír Krátky: Mám home office, deti dištančnú a tu v hlavnom meste sa trápime s predpotopným internetom


Už ste čítali?