Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ženskosť a mužskosť alebo komu slúžia stereotypy? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Nechcete, ale preháňate, a to poriadne!
Dobre viete, že táto teória je postavená na celom rade výskumov a štúdií. Iste, predpokladám, že všetky budete za každú cenu spochybňovať. Lebo chcete. S tým sa nedá nič robiť. Tak si povedzme, že na správanie a postavenie jedinca nemá sociálne a kultúrne prostredie vplyv. Veď tomu sám neveríte. Keby pozícia, do ktorej nás tlačíte a ktorú nám pripisujete bola "prirodzená", tj jednoznačne biologicky predurčená, tak by sme sa v nej my ženy cítili dobre a "normálne" a všetko by bolo ok. Ale, ako vidíte, nie je. Takže niekde vo Vašej úvahe "soudruzi z NDR udělali chybu".
Juliamarkizowa
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > >>

je mi vas trochu luto

citujem: "Keby pozícia, do ktorej nás tlačíte a ktorú nám pripisujete bola "prirodzená", tj jednoznačne biologicky predurčená, tak by sme sa v nej my ženy cítili dobre a "normálne" a všetko by bolo ok. Ale, ako vidíte, nie je"
je mi vas luto. nie ste spokojna sama so sebou a tahate do toho ine zeny. Tvrdim, ze kazdy ma pravo na zmenu pohlavia ak chce. Paradoxne taky clovek musi brat biologicky predurcene hormony, ktore vplyvaju ako na telo tak aj psychiku, emocie.
a do akej ze to pozicie ti muzi zeny tlacia?
 

 

Môžete vymenovať ten rad výskumov a štúdií? :)
 

 

Najdolezitejsi je vo vedeckom odbore - co sa babe chcelo, to sa babe zdalo. Priniesol neuveritelne vysledky a nesmierne obohatil celu teoriu.
 

Alebo

"Dobre viete, že táto teória je postavená na celom rade výskumov a štúdií."

To bude asi krátky rad :)

alebo "Tak si povedzme, že na správanie a postavenie jedinca nemá sociálne a kultúrne prostredie vplyv"

Je dosť možné, že ten vplyv je oveľa menší, ako si myslíme :).
 
Hodnoť

 

mne je uz normalne luto tej zeny...
 
Hodnoť

Dlhosiahle voloviny

nie som si isty akym genderom disponujete Vy a preto mam problemy ako Vas oslovit, pan alebo pani.
(Pri vsetkom respekte k Vasej osobe).
Presne ta biologia, o ktorej tak pochybujete, je predsa ta najzakladnejsia u kazdeho ziveho tvora.
Presne tam to zacina, ked je biologia domotana tak nasledkom toho je aj psychika domotana.
Ked mi neverite tak sa spytajte odbornika, mozem vrelo doporucit, aj tu na tomto blogu.
 
Hodnoť

 

Ja som len zvedavý, že kedy si konečne tzv. vedci všimnú, že ak sú ľudia od seba odlišní vzhľadom, sú odlišní aj vnútrom. každý človek sa líši tvarom, výzorom, aj keď sú všetci ľudia. ale tie odlišnosti sú dôkazom odlišností ich pováh a zmýšľania. zároveň, ak sa delia ľudia na pohlavia, znamená to, že v rámci tohto vymedzenia, existujú rovnaké spôsoby a vyjadrenia pováh a zmýšľania, a keďže ide o opačné pohlavie(opačnú polaritu), ide aj o opačné priblíženie sa k realite. to je práve to citové a rozumové priblíženie sa k realite. to isté platí o rasách. pán boh nestvoril rovnaké v ničom. inak by sme sa nemohli v ničom dopĺňať. muž a žena sú dve polarity toho istého tela a teda sú úplne odlišní, aby sa zákon polarity dodržal. rovnoprávnosť existuje iba v láske k blížnemu. preto ten boží zákon (toho boha, ktorému neviete prísť ani na meno). ak chcete hľadať rovnosť inde ako v láske k blížnemu, tak vás sklamem. muž je sila, rozum a žena cit a jemnosť. rovnosť nikdy nedosiahnete popieraním atribútov predurčenia, a žena sa nikdy nevyrovná mužovi v jeho vlastnom svete. darmo sa snažíte ženy tlačiť niekam, kam nepatria. ani kvóty ani štúdie nikdy nezmenia predurčenie. bohu sa smiať nemôžete. snažíte sa štúdiami dokázať opak toho, čo vidí aj päťročné dieťa. muž a žena sú úplne rozdielne entity. neexistuje žiadna rovnakosť a ani rovnosť. to, že muž aj žena majú končatiny, hlavu, krv, vnútorné orgány nie je žiadna rovnakosť. aj zvieratá ich majú. rozdiel sa schováva v neviditeľnom svete a ten sa snažíte poprieť. zo žien samozrejme môžete urobiť vojakov, ale ak príde k bojom, ich citlivosť sa ihneď prejaví. a aj z muža môžete urobiť upratovačku, ale jeho chabý vzťah k čistote sa rýchlo prejaví. to že existujú mužatky a zoženštelí muži je ravnaká anomália ako existencia homosexuálov. je to proste chyba v programe. choroba. a ako taká, dá sa liečiť. ale aby ste lepšie pochopili, muž a žena nie sú dve bábiky, na ktoré ak položíte dlhú vlasy, tak to bude žena a ak ich skrátite, tak to bude muž. prestaňte sa konečne vysmievať božiemu poriadku, a radšej sa mu podriaďte. v pokore zistíte, že ako strašne ste mimo vo svojich teóriách.
 

skutocny slovak

To si hodil pekne prirovnania muz vojak a zena upratovacka..fakt hodne videnia 5 rocneho dietata...
 

 

Za socialistickej éry sme poznali iný vzor rodiny: " pápa traktaríst i máma dajárka "
 

 

Skutočný Slovák: Článok p. Pietruchovej som prečítala so záujmom. Ale prečítať tento príspevok je akosi nad moje sily.
 

 

Pán kolega, čo sa týka názorov p. Pietruchovej, do určitej miery máte asi pravdu. Ako píšete "Muž je sila, rozum a žena cit a jemnosť. rovnosť nikdy nedosiahnete popieraním atribútov predurčenia, a žena sa nikdy nevyrovná mužovi v jeho vlastnom svete. darmo sa snažíte ženy tlačiť niekam, kam nepatria. ani kvóty ani štúdie nikdy nezmenia predurčenie."

- Postavenie žien sa v civilizovanom svete za posledných cca 100 rokov veľmi výrazne zmenilo. Ženy sa museli adaptovať a prispôsobiť požiadavkám novej doby.

Pravdou je, že "žena sa mužovi nikdy nevyrovná mužovi v jeho vlastnom svete. "
Platí to ale aj naopak:
Muž sa nikdy nevyrovná žene v jej vlastnom svete - svete prefíkanosti, predvídavosti, opatrnosti, vynaliezavosti, zručnosti, pohotovosti, komunikatívnosti, obetavosti, schopnosti spájať súvislosti, schopnosti znášať bolesť a pod.

Na druhej strane podceňovanie ženy má náboženské pozadie a má dlhé korene:
http://najmama.aktuality.sk/cl...
http://webcache.googleusercont...

RE: "bohu sa smiať nemôžete" "prestaňte sa konečne vysmievať božiemu poriadku, a radšej sa mu podriaďte"
S tým "Božím poriadkom" by som bol veľmi opatrný. Zrejme ste už dlhšie nebol na potulkách Slovenskom. To je ale na dlhšiu debatu.
 

 

"Na druhej strane podceňovanie ženy má náboženské pozadie a má dlhé korene".

Tie odkazy nie sú zvolené práve našťastnejšie. Čítal som, že začiatok dominancie mužov nad ženami tak, ako ho poznáme, bol spojený s prechodom na roľníctky spôsob života a zmenu rolí v rodine. Do náboženstva sa len preniesla.

Aj dodnes existujúci lovci zberači majú jednoznačne rozdelené úlohy (z nášho pohľadu v neprospech žien), ale ťažko hovoriť o dominancii mužov, ako ju poznáme a náboženský vplyv je tu samozrejme nezmysel :).
 

Zaujímalo by ma

čo si myslel v tom mužskom svete. Lebo následne môžem kontrovať, že muž sa nikdy nevyrovná žene v jej vlastnom svete. Nie som si ani istá, či platí, že muž je sila a rozum a žena cit a jemnosť. Dosť často sa stretávam s mužmi, ktorí nie sú ani silní (mentálne) ani rozumu moc nepobrali a ženy, ktoré jemné nie sú a citlivosti tiež moc v talóne nemajú.
 
Hodnoť

 

Ziiiiv...
Ale konecne sa k niecomu dostavame: "Problémom každej diskusie o človeku a jeho podstate je, keď sa diskusia vedie z pohľadu iba jednej vednej disciplíny."
Aha, ale ze cely feminizmus je o snahe zrovnopravnit DVE pohlavia sustredenim sa na problemy pohlavia JEDNEHO, to uz asi problem nie je.
 
Hodnoť

 

Pani Pietruchová čítavam vaše články často a rada, súhlasím s vami, že medzi mužmi a ženami sú rozdiely menšie, ako nám predkladajú.. Ďakujem za odvahu hovoriť veci, čo sa niekomu nechcú počúvať, lebo na slovensku viac ako inde v európe stále platí, že udrieť ženu je ako pohnojiť roľu/že ženská patrí za šporák ani nemusím dodávať/.
A pre ostatných, môj partner vie počúvať a ja viem čítať mapy :)
 

 

Súhlasím, aj ja poznám ženy, čo jazdia lepšie ako mnohí muži, ale otázka je, koľko % takých žien je, aby sa dalo povedať, že sú všetky ženy také a koľko z toho je len projekcia, že keď ty vieš čítať mapy, všetky ženy to automaticky vedia. Tým sa nechcem dotknúť žiadnej ženy, je to čiste len štatistická otázka na ktorej ale záleží... Nespochybňujem tvoje vlohy, ale nemôžem ich automaticky aplikovať na každého. Je to to isté, ako kvôli jednému zlému mužovi každému nadávať do sv... a kvôli jednej promiskuitnej nadávať každej do ... Keby ich už ale bolo 80 - 90 percent, tak by sa to už dalo brať za znak. Tieto veci (okrem niektorých iných) Pietruchová vynecháva... Nič tým proti Tebe, len ak sa hovorí o výskumoch, treba ich brať správne do kontextu...
 

 

Samozrejme, som to použila skôr ako žart. Len mi avdí, keď sa automaticky škatuľkuje. Sme najprv ľudia a potom ženy a muži.
 

 

Vidíš .. a napriek súhlasu tu genderovci klikajú na záporackú karmu, asi preto, že som muž :) No čo už, toto je nevďačná téma :)
 

 

To by ma fakt zaujímalo s tými percentami. Lebo predsudky sú sviňa, najlepšie to je vidieť na tomto vtipnom stripe na XKCD: http://xkcd.com/385/
 

Vedieť čítať mapu

alebo byť schopný/á priestorovej predstavivosti je iba otázka tréningu. Už od detstva však vychovávame chlapcov inak ako dievčatá - chlapec dostane pod stromček najčastejšie stavebnicu a autíčko, dievča plyšáčika a bábiku. Kým chlapec sa akosi samozrejme stretne s čítaním mapy už v rannom detstve (aj keď iba na koberčeku s nakreslenými domčekmi a ulicami) a pri stavaní kociek si buduje priestorovú predstavivosť, dievča sa s bábikami hrá na rodinu a učí sa komunikovať. Existujú ženy, ktoré nevedia čítať mapy a existujú aj muži, ktorí nevedia čítať mapy. A vieš prečo? Lebo ich to rodičia včas nenaučili. Inklinácia mužov k technike a žien k vedám humanitným je ovplyvnené výchovou, s pohlavím to nemá takmer nič spoločné.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 58 918
 2. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 15 852
 3. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 3 595
 4. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 1 859
 5. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 1 330
 6. Martin Greguš: RTVS – Pumpa: Koliková, Lučanský...patrí smrť a samovražda do humoristickej relácie? 1 320
 7. Michal Porubän: Komu skutočne pomohol general Lučanský? 1 309
 8. Rudolf Pado: 32-tisíc ton nebezpečného prachu na Orave, policajti obvinili štyri osoby 1 032
 9. Filip Pastorek: Mestský úrad Luhačovice definitívne prehral súdny spor so Slovákom 966
 10. Jan Pražák: Člověče, nekoukejte mi do výstřihu! 919

Rebríčky článkov


 1. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 2. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 3. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 4. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 5. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 6. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 7. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 8. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton !
 9. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 10. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok


Už ste čítali?