Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Matka Tereza, Bill Gates a pochybné morálne autority (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Pietruchová morálnou autoritou?
Človek, ktorý dokáže napísať: "Matka Tereza vyzdvihla utrpenie chudobných, vraj Kristu milé, na piedestál úcty a obdivu, ale na druhej strane neurobila v praxi nič pre skutočné zlepšenie ich života." nie je morálnou autoritou, ale len úbohou zakomplexovanou ženou, ktorej jedinou životnou energiou je nenávisť voči všetkému čo čo i len zaváňa náboženstvom.
igor.matovic
Ja mám medzi vami jednú velkú nevýhodu. Anglicky či nemecky si viem tak akurát chleba a vody vypýtať. Neviem odhaliť tie jemné nuansy v tých rečiach, jednoducho musím dôverovať jednému či druhému z vás, čítam a porovnávam. Sú tu viacerí, čo sa čítaniu aj cudzojazyčných článkov venujú. Jedno jej ale musím uznať je to výborná a obohacujúca diskusia... teda mňa osobne skôr oberajúca o čas ..:-))... ale to nie vážne.
Gabika56
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > >>

OK, Gabika a keď ti to povieem takto,

OP tvrdí:

Podľa nemeckého novinára Waltera Wüllenwebera, ktorý takmer rok rešeršoval pre jeho článok v Sterne, iba vo Veľkej Británii bolo možné nahliadnuť do účtových spisov rádu za jeden rok. Z údajov jemu dostupných iba 7% príjmov bolo využitých v prospech práce s chudobnými a až 90% vyzbieraných peňazí previedol rád na účet do Vatikánskej banky, kde sa stopy po peniazoch strácajú.“

Walter Wüllenweber tvrdí:

1. Anglicko je jednou z mála krajín, kde sestry umožňujú úradom prinajmenšom rýchly náhľad do svojich účtov. V roku 1991 tu rehoľa vybrala 5,3 milióna mariek. A výdavky (vrátane výdavkov na charitu)? – zhruba 360.000 mariek, t.j. menej než 7 percent. Kam sa podel zvyšok peňazí? Sestra Teresina, predstavená v Anglicku, sa bráni nasledovne: "Prepáčte, to vám nemôžeme povedať." Podľa daňových priznaní podávaných britským úradom každý rok, je časť majetku zasielaná na účty rádu v iných krajinách. Koľko do ktorej krajiny sa neudáva. Jedným z prijímateľov je vždy Vatikán.

ty nevidíš rozdiel ...?
 

Neviem, čo vidíš Ty,

ja však vidím jasné zatajovanie skutočností o financovaní.
Paralelná štruktúra ? :):):)
 

Áno,

rozdiel vidím... v prvom prípade to hápem tak, že iba 7% z vybraných peňazí išlo na účely charity ..až 90%išlo do Vatikánu na ... iba vo Vatikáne vedia na čo ... 3% sú možno nejaké iné výdavky s vedením charity .
V druhom je jasné, že výdavky boli cca 7% ... to sú možno tie 3 % v prvom prípade- to je moja dedukcia a ostatné išli na rôzne účty v iných krajinách okrem iného aj do Vatikánu. Už sa nevie, kde kolko. Takže z toho ale môže vyplývať aj to, čo napísal nižšie Ivan .L . ...zatajovanie skutočnosti o financovaní ... z toho môže vyplývať, že 93% z vybratých peňazí bolo naozaj použitých na charitu v rôznych krajinách... z toho tiež môže vyplývať ... že x % , možno tiež len 7... v rôznych krajinách spolu išlo na charitu a zvyšné , vysoké percento zase do Vatikánu.
To je teda rozdiel podstatný, ale ja neviem posúdiť, ktorý preklad je správny, ale ani v tom druhom prípade sa nevyhneš rôzným konšpiráciam.
 

Gabika, presne tak,

ako píšeš ...

všetko sú to len konštrukcie ... mohlo ísť, išlo, nevieme koľko mohlo ísť a koľko išlo ... tak to napísal Stern ...

O. Pietruchová, údajne syntézou dvoch článkov, už ani nešpekuluje ... iba vraj syntezuje ... a to dve protichodné tvrdenia -pretože v nemeckom článku sa podľa nej hovorí o 90 % Vatikánu a 7 % na charitu, pričom v anglickom znení nie je možné k takémuto uzáveru prísť ani náhodou.

prečo teda miesto špekulácií a syntéz, ktoré sú zjavnými klamstvami a manipuláciami, neodcituje presne to, čo píšu v nemeckom alebo anglickom článku ... ako môže používať zdroj, ktorého verzia v NJ si podľa toho, čo tu tvrdí, odporuje s verziou v AJ ...?

pretože chce manipulovať a nadalej klamať ...
 

 

Keď tak nad tým rozmýšľam, tak je to vlastne jedno. Najskôr to bude tak, že na obetovaj práci a skromnom živote tých rádových sestier niekto ... Vatikán a jeho pohlavári paratizujú. Charita nie je len na to, čo sa kúpi tým v hospicoch ... na ich liečbu, ale aj na objekty, na zariadenia, aj na živobytie tých sestier. Aj ony potrebujú najesť, veď pracujú ... že nežijú nadpomery, to predsa vidíme.
Mamina sestra bola rádova sestra, nie práve radu MT, ale bola. Poznám jej život, to, čo počas neho robila, aj to, čo za to dostala, ako žila. Tiež bola obviňovaná z priživnícstva niekým, kto nevykonal pre postihnutých a starých ľudí ani zlomok toho, čo ona. Najväčší luxus , čo si dopriala, boli čokoládky pre nás, deti jej sestry. Pracovala celý svoj život a vytrpela si svoje. Ak má niekto predstavu, že mníšky sa iba modlia, tak sa náramne mýli. Ona k viere nenútila ani nás, svoju najbližšiu rodinu. Mali sme slobodu voľby a ona naše názory rešpektovala a my sme rešpektovali ju. Pracovala aj v detskom diagnostickom ústave, v dedine, kde líšky dávajú dobrú noc. Bola tam dňom aj nocou, prebalovala velké deti, vstávala k ním v noci, čičíkala a utierala zaslintané ústa ...umývala ruky čo sa hrali v tom, čo sa nemali ... dostávala za to plat jednej smeny, a pracovala tri ... mala kde bývať, mala čo jesť. Bola vzdelaná, mala vysokoškolské vzdelanie, na tú dobu v ktorej ona žila bola napriek tomu, že bola mníška, bola velmi pokroková. Umrela ako 74 ročná, stále sa starajúc o domácnosť mladších sestier, ktoré pracovali ... jedna opatrovala starých ľudí, druhá bola farmaceutka- magistra, tretia učitelka v MŠ ... tie ženy pracujú a odovzdávajú svoj plat svojmu rádu ... z toho sa okrem iného financuje aj prevádzka útulku pre bezdomovcov a pod. Po tetke zostali knihy a 3 ks hábov. Teraz, po jej smrti, sa ja už so setričkami jej rádu nestretám, ale nepochybujem, že sú rovnako obetavé, ako boli, keď som ich spoznala. Isto, niekto na ich obetavosti paratizuje , ale je to s ich vedomím a súhlasom. My sa môžme tak akurát čudovať ...Rozpísala som sa , možno aj už trochu od témy, prepáčte... Neviem, či máme právo posudzovať, ako aj s ich peniazmi je nakladané. Aj MT najskôr tie, čo dostala zverila do rúk niekomu, komu dôverovala. Možno to nebola práve vhodná organizácia, ale bola to "jej" organizácia. Patrila do jej spoločnosti, aj tie peniaze tam patrili, koniec koncov, boli s tým vedomím aj niekým dávané. Môžme za to hospodárenie odsúdiť správu tej organizácie, ale asi nie MT. Možno to bola jej naivita, ale nie vina.
 

 

Súhlasím s tebou...
Mám dojem že pani Pietruchová mieša kefír so salámom a vzniká tým...no nechcem písať čo, i keď ten článok je na zamyslenie. A ak chce niekto niekoho biť, palica sa vždy nájde.
 

Gabika, ďakujem ti

za otvorený a úprimný príspevok ...

postoj mojej mamky bol vždy taký, že za kňazov sa treba modliť ... a rehoľné sestričky vždy prosila o modlitby za ňu, či za tých , ktorí jej boli najdrahší ... zvyčajne s jabĺčkom, alebo na Vianoce s banánom, či mandarínkou v ruke /bol vtedy socík, pamätáme, nie ?/ ... zvykla spomenúť, že ich bolo pár stoviek, ktoré prosila o modlitby ... ktovie, možno niekedy niekde natrafila aj na tvoju tetu ...

problém v tejto diskusii je však o inom ... OP úmyselne zavádza ... štyrikrát už text článku upravila, ale ďalej zavádza... keď som ti písal ráno, ešte som nevidel príspevok od Ivana L., v ktorom mi preložil nemecký text článku, na ktorý sa odvoláva OP ... /všimol som si ho až potom .../ takže:

pozri prosím nižšie a povedz mi, čo si myslíš:

Nemecký originál tvrdí: „V Anglicku, v jedinej krajine, v ktorej sestry úradom povoľujú nahliadnutie do kníh, poukazujú predstavené na konci roka sústavne cez 90 percent príjmov do Ríma na konto rádu vo vatikánskej banke.“ – poskytol ho ohajca OP a ona voči nemu nenamietala

Anglický preklad hovorí: „Podľa daňových priznaní podávaných britským úradom každý rok, je časť majetku zasielaná na účty rádu v iných krajinách. Koľko do ktorej krajiny sa neudáva (!!!). Jedným z prijímateľov je vždy Vatikán. – poskytol som ho ja a a ona voči nemu nenamietala

O. Pietruchová hovorí: „ ... 90% vyzbieraných peňazí vo VB previedol rád na účet do Vatikánskej banky.“

je možné, aby hovorila OP pravdu ...? ak áno, vieš mi ju vysvetliť ...? lebo ja ju fakt nevidím ... vopred ďakujem za tvoj čas ....
 

Heh,

ešte si nevidel a nepočul žiadneho ožratého kňaza na dedinských odpostoch ?
 

heh ... Ivan L.

ďakujem ti za preklad do nemčin zo včera večer, ale keďže odvtedy si ani raz nezareagoval na tému, u mňa si medzi ignorovanými ...

teraz trošku oprskaj monitor a bye-bye ... ak by si mal v budúcnosti pre mňa znova nejakú dôležitú informáciu, ktorá sa týka témy, napríklad prekldad z NJ, tak mi daj vedieť cez OP ... nech mi na ten príspevok pošle link

bye-bye-bye a pozdrav súdruhov v tej IV. cenovej, kde práve sedíte ... :)
 

Hehehe,

ja som individualista, pijem zásadne sám, alebo vo dvojke :)

Pozdrav KDHáckych boľševikov. Teda všetkých, čo tam sú.
Ostatní, ktorí sa nechceli bratať s Ficom, už odišli :)
 

 

Z rodinných dôvodov som sa odmlčala a neviem, prečo sa mi nové diskusné príspevky neoznačili. Toto je už konvertita hra so slovíčkami a ja naozaj neviem posúdiť správnosť prekladu toho, čo onoho....:-( Ja by som sa ale asi najskôr priklonila k tomu, nie na základe prekladu, ale vedomosti ktoré mám , že všetky išli na účet rádu do vatikánskej banky a odtial sa rozdeľovali pre potreby radu v jednotlivých krajinách. Skutočne neviem zaujať jednoznačný postoj. Svoju " výplatu" myslím, moja teta nikdy nevidela ... dostávala peniaze na cestu, piškóty a čokolády ktoré nám a neskôr už aj mojím deťom, pri návšteve doniesla, asi tiež dostávala. Boli také " pozberané" ... tým chcem napísať, že boli sme dvaja a dostávali sme rozdielne čokoládky. Vlastne sme si ich z množstva vyberali.:-) Zrejme aj neskôr dostávala peniaze na vedenie domácnosti. Až teraz si uvedomujem, že o peniazoch, jej peniazoch, sme sa nikdy, ani ako dospelí s ňou nebavili. Ale že pracovala, a dostávala plat ako bežná civilná sestra to je isté . Kam tie peniaze a načo ďalej putovali, to netuším. Mojím dedičstvom po nej je rodinná biblia, ktorú som dostala do " správy" ešte za jej života. Viedla v nej kroniku našej rodiny, teraz v tom pokračujem ja...kto sa kedy narodil, kto kedy umrel a kde je pochovaný ... to je všetko. Ale boli to jej peniaze a sestry rádu boli vlastne jej príbuzné. Pomáhali jej do jej posledných dní. Nevidím dôvod, prečo by tomu tak nemalo byť. Rad je istá spoločnosť, organizácia. Ako a za čo funguje, je iba na jej členkách. Ale už nemám tak jednoznačný názor, ak sa to týka peňazí, ktoré by im boli venované za istým účelom ... trebárs na pomoc , jedlo a lieky , opateru, tým biedným ... tie mali byť použité iba na to, na čo boli darcami určené, aj keby boli odvedené do banky radu vo Vatikáne... vo vreciach , či igelitkách ich predsa nosiť nemohli. Kolko z tých darovaných peňazí Vatikán uvolnil na účel , na ktorý boli peniaze venované, ja vážne neviem posúdiť.
 

po prve,

logicke chyba. aj ja to dokazem napisat a rozhodne ma nemozes nazvat "...ubohou zakomplexovanou zenou...".
a, pravdu povedia, z informacii ktore mam ja by som to napisal asi velmi podobne.
ty mozes mat samozrejme informacie ine, alebo mozes inak vyhodnotit rovnake informacie, ale o tvojich ci autorkinych moralnych vlastnostiach to nehovori zhola nic.
 

 

Pre vás je to Pani Pietruchová! Vy jej ani po päty nesiahate!
Ostatné, čo ste popísali ani nebudem komentovať.
 

 

Za tým čo som o Pietruchovej napísal si stojím do posledného písmenka či dĺžňa. Rád nazývam takéto ženy Ančou. Občas sa však na to niektoré hnevajú.
Sorry, Pietruchovej nenávisť ku všetkému kresťanskému už prekročila Rubikon a nemohol som to len ticho v kúte odtolerovať.
 

 

Mohli by ste mi preložiť, čo presne vo vašom ponímaní znamenajú výrazy "takéto ženy" a "Anča" ?

To, že je niekto neveriaci, ateista a vôbec kritický k Cirkvi podľa vás svedčí o nenávisti? A keby aj. Komu škodí? A čo s tým hodláte urobiť, keď to neviete "odtolerovať"? Dáte nás zavrieť, alebo rovno upálite?
 

ved nechajte zmatkovica

on chce byt hlavne velky zachranca a je mu v podstate jedno ci zachranuje svet v tricku pedofikanu alebo komancov (keby sa narodil v cervenej rodine bol by rovnako zanieteny za presne opacne "idealy", taki su najhorsi)
 

hlupost

ved to z pietruchovej clankou priam vyuzaruje...myslim ta nenavist...na to nie je treba extra rozum to vidiet...
 

 

Tak sa tým toľko netrápte, iste sú aj dôležitejšie veci na svete ako vaša nevraživosť voči Olge. A myslím, že Olga má tak ďaleko od Anči, ako vy od liberálnej strany.
 

 

Voči pani Pietruchovej necítim žiadnu nevraživosť. Myslím, že som doposiaľ ani len na ňu nereagoval. Tento výplod som však nechcel nechať len tak. Priznávam a všetci to o mne vedeli dávno pred voľbami, že liberalizmu v morálno-etických otázkach som na míle vzdialený. Vedela o tom SaS, vedeli o tom ľudia, ktorí mi dali krúžok. Inak povedané - v politike chcem práve urobiť všetko preto, aby ľudia, ktorí si napríklad myslia, že plod je je len nejaký nepodstatný zhluk buniek, ako dosť často prezentujú ľudia krvnej skupiny pani Pietruchovej, nemali žiadnu šancu svoje choré návrhy presadiť. A je mi pritom ukradnuté, čo si o mne budú ľudia myslieť.
 

ano

to je zrejme, ze je vam jedno co si o vas ludia myslia. Skoda, len ze vase chrapunstvo je chranene imunitou.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 129
 2. Michal Májek: Maturita po novom 76
 3. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 46
 4. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 44
 5. Anna Černáková: "Dištančné" plnenie snov 39
 6. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 33
 7. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 32
 8. Lubo Repka: Na ostrovoch, ktoré v minulosti slúžili ako trestanecká kolónia 30
 9. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 27
 10. Dominika Kislíková: Potulky po najvýchodnejšom východe Slovenska 24

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?