podla mna na slovensku vo firmach kde je majitel alebo majitelia slovaci je tvrda diskriminacia. ked si spomeniem na stare časy, tak slobodnej a bezdetnej žene, ktora mala vždy v poriadku pokladnu, hlasenia, banku sme nikdy nedali taku mzdu ako ženatému kolegovi robiacemu manualne, ktory občas mal problemy s alkoholom.
...je to skutočne veľmi zvláštne a skutočne nechápem prečo je tomu tak. Mňa vždy udivovalo, že o tzv. feminizovaných odvetviach sa hovorí ako o nízkopríjmových. Ony sú síce skutočne nízkopríjmové, akosi sa však zabúda, že tá nízka príjmová hladina je skôr dôsledok ako príčina. Nebolo by preto vhodnejšie používať napríklad slovné spojenie nízkoohodnotené? Ide pritom o také "nepodstatné" odvetvia ako napríklad školstvo, zdravotníctvo, verejná správa...
Kravina za kravinou. Tie odvetvia nie sú nízko ohodnotené preto, že tam pracujú ženy, ale zväčša preto, že sú to odvetvia s nízkou pridanou hodnotou alebo sa jedná o štátnu správu. A dovolím si tvrdiť, ako to tu už niekto aj vyššie napísal, že napr. učiteľ a učiteľka (rovnaký vek, rovnaká dĺžka v zamestnaní) majú rovnaký plat. To, že niektoré odvetvia sú nízko ohodnotené len a len preto, že tam pracujú ženy je riadne veľká kravina.
Nie je to kravina, lebo casto sa im vycita, ze sa neozyvaju a nic nezmenia. Keby tam boli muzi, tak by to nedopustili. Uz davno by bolo ovela viac kriku preto!
Vsak idem, v lete - v case svojej dovolenky opat robim ako kamenarka. Myslis si, ze neviem napriklad fyzicky pracovat? Nebudem tesat krovy ale sekat do kamena. Len smutne je, ze aby sme prezili, tak musim pracovat aj cez dovolenku.
No a je to lepšie platené, tak treba ísť tam natrvalo a problém s platmi vyriešený. Inak mne to platenie miezd iba 10 mesiacov v roku učiteľom a nie 12 tiež vadí.
Niekomu to asi nedochádza. Predstavme si dve firmy - vývoj softvéru a obuvnícku fabriku. Prvá predá 1000 ks softvéru po 50 000 Sk (celkovo 50 mil. Sk), druhá predá 1000 ks obuvi po 500 Sk (celkovo 0,5 mil. Sk). A teraz, ktorá firma má viac na výplaty pre zamestnancov (odhliadnuc od toho, že tých topánok sa môže predať viac a odhliadnuc od toho, že pre vývoj softvéru treba vyššiu kvalifikáciu)? Hoci by v tej obuvníckej fabrike pracovali samí muži a kričali by od rána do večera, tak jednoducho by také vysoké platy ako tí v tej softvérovej firme nedostali. Rozdiel je v produktivite, ak Vám to niečo hovorí.
hm