Sorry, ale "pracovnik v skolstve" alebo "obsluha strojov a zariadeni" nie su pozicie. Korektne by bolo napisat obsluha akych strojov a v akej firme, kedy a za akych podmienok. Ja netvrdim, ze zeny nezarabaju menej, ani ze ano, ale takato statistika je na hov no.
ktorym sa informacie zbieraju: http://portal.statistics.sk/fi... Na zaklade tychto udajov su najblizsie pre zistovanie priamych rozdielov tabulky priemerneho hodinoveho zarobku podla pohlavia a typu zamestnania a podiel mzdy zien na mzde muzov v kategoriach podla klasifikacie zamestnani. K najnovsim udajom teraz nemam pristup, ale napr. v roku 2006 bol v najvyssej kategorii (zakonodarcovia, veduci a riadiaci pracovnici) rozdiel okolo 73% v neprospech zien a v ziadnej inej kategorii nepresiahol 90% - v podnikatelskej sfere. Samozrejme, ze pri deleni vsetkych zamestnancov len do 9 KZAM kategorii su mozne velke odchylky, ale trend, a to hlavne na veducich poziciach, je jasny.
Si zober aká je výpoveď tej štatistiky, teoreticky riaditeľovi školy patrí za zodpovednosť väčší plat, ak by teoreticky bol iba jeden riaditeľ školy muž, tá štatistika vyskočí v prospech mužov ak by bola žena riadiťeľkou, tak sa v prefeminizovanom kolektíve je plat v dôsledku veľkého počtu žien zníži. Proste blbosť.
da sa na to pozriet aj tak, ze muzi pracujuci v skolstve casto zarabaju viac, pretoze su na vyssich poziciach, na ktorych su preto, aby boli motivovani v skolstve nadalej pracovat. A zas je to o celkovom nastaveni spolocnosti. Ked tak volas po statistikach vypovedajucich o platoch na rovnakych poziciach - na manazerskych poziciach je gender pay gap este vyraznejsi nez inde. A ani v statnej sfere to nie je take jednoznacne - platy su sice tabulkove, ale odmeny sa delia inym klucom.
Ale vo firme kde pracujem urcite nie. Moja kolegyna na rovnakej pozicii ako ja, ma plat vyssi. Nie nejako vyrazne, ale ma. Pracuje totiz na tej pozicii dlhsie ako ja. A nikoho nezaujima co ma medzi nohami, ale co ma v hlave. A tak to ma byt.
No v podstate cela pricina preco niekto zaraba menej ako ten druhy je, ze ten druhy zaraba viac. Mohli by sme to nazvat napriklad "teoria matematickej logiky".
podla mna na slovensku vo firmach kde je majitel alebo majitelia slovaci je tvrda diskriminacia. ked si spomeniem na stare časy, tak slobodnej a bezdetnej žene, ktora mala vždy v poriadku pokladnu, hlasenia, banku sme nikdy nedali taku mzdu ako ženatému kolegovi robiacemu manualne, ktory občas mal problemy s alkoholom.
O odvodoch pre vyšší dôchodkový vek nevraviac.
Toto je formular
http://portal.statistics.sk/fi...
Na zaklade tychto udajov su najblizsie pre zistovanie priamych rozdielov tabulky priemerneho hodinoveho zarobku podla pohlavia a typu zamestnania a podiel mzdy zien na mzde muzov v kategoriach podla klasifikacie zamestnani.
K najnovsim udajom teraz nemam pristup, ale napr. v roku 2006 bol v najvyssej kategorii (zakonodarcovia, veduci a riadiaci pracovnici) rozdiel okolo 73% v neprospech zien a v ziadnej inej kategorii nepresiahol 90% - v podnikatelskej sfere.
Samozrejme, ze pri deleni vsetkych zamestnancov len do 9 KZAM kategorii su mozne velke odchylky, ale trend, a to hlavne na veducich poziciach, je jasny.