Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Korene náboženstva (Dawkins-The God Delusion, 5.kapitola, 2.časť) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Takže za všetký hľadaj evolučnú výhodu ... Lenže tá výhoda je aj tak len kamufláž. Za všetkým stoja predsa memy. Čo je to pojem "výhoda" v materialistickom evolucionizme? O výhode hovoríme ak poznáme cieľ. Lenže cieľ nejestvuje!(podľa Dawkinsa) Pokiaľ nie je množenie génov samotným cieĽom.
-
to že deti majú bližšie k viere je somarina. Práveže dieťa a najľahšie odvádza od viery rozumkárskym presviedčaním akože sme boli vo vesmíre a boha sme nevideli a pod. Práve naopak. Deti až príliš veria tomu čo vidia, ohmatajú, a pod. To že majú fantáziu je niečo iné. DIeťa málo myslí a viac verí pocitom.
Ale napríklad filozof Hegel necítil ale myslel ak písal svoje idealistické myšlienky. Hegel bol mysliteľ , neveril len tomu čo vidí, a cíti telesnými vnemami ako malé dieťa.
Ak ale toto chcú ukázať ateisti že len primitívi a deti sú idealistami (rozlišujem idealizmus ako filozofický smer a vieru ako osobný pocit), potom len prvoplánovo provokujú morálne hodnoty v človeku. Tie morálne, o ktorých v závere Dawkins tvrdí že sú "vedľajším produktom niečoho iného".
-
že vraj morálka tu bola pred náboženstvom. Ja si myslím že bola. Náboženstvá sú odvodené z morálnych zákonov, nie naopak. Lenže čo znamená vo svete bez účelu, vo svete ktoré je len bojiskom mémov, morálka?
Dawkins postupuje tak, že najprv chce odňať idealizmu morálne hodnoty tým že ich urobí len vedľajším produktom evolúcie, ale tým vlastne prisúdi "novú" morálku, či pravú morálku ateistom. A je to taká morálka, ktorá ako z textu vidno pohŕda láskou. Memetici tvrdia že náboženstva súvisia s láskou, Ježiš tvrdil že Boh je láska. Bol Ježiš stúpencom Dawkinsa?
-
Najväčšie hlúposti sú v polemike okolo lásky, pohlavného výberu. Je nemožné hovoriť o najlepšom výbere, ak by si každý vyberal podĺa rovnakého vzorca, priorít odvodených z evolúcie, tak v skutočnosti by ani partnerský život nebol možný! Tu ale hovorím o človeku. Resp. ak ľudia ako tak fungujú, je to vďaka tomu druhu lásky, ktorú Dawkins pokladá za nezmyselnú.
-
Keby ľudia boli len to čo v nich Dawkins vidí (či vidieť chce), život by sa stal nočnou morou bez konca a zmyslu. Ja ale viem že sa tak nikdy nestane. Ale veriť mu môžte ....
 

Zivot by sa stal nocnou morou

iba pre ludi neschopnych pripustit si materialny zaklad svojho vnutorneho zivota. Pre nas ostatnych (alebo aspon pre mna) je zivot napriek (alebo proste bez o hladu na) materialistickemu ponatiu krasny a hodny zachovania :-)
 

 

hodný zachovania ... tak do smrti ešte pár potešení stihneš .... Tak zachovávaj, to elektromagnetické vlnenie, tú hru energie ... tak chytaj vietor ... :-) Áno, iste, snívanie je nádherné, ale ak sa zobudíme, uvidíme realitu ...
 
Hodnoť

 

Pani pietruchova vy nie ste celkom v poriadku.. Je tu evidentny vas tvrdy boj proti krestanstvu bohu jezisovi cirkvi a neviem comu este. Aky to ma vyznam akoze? Ak ste ateistka tak ste a co riesite? Vy ste pripad extremistky takisto nebezpecnej ako su aj krestanski extremisti.. Ste na rovnakej ciare akurat s opacnym nazorom ale rovnako nebezpecni pre spolocnost. Extremny liberalizmus je takisto zly ako extremny konzervativizmus.
 


Najčítanejšie


 1. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 500
 2. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 106
 3. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 83
 4. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera 79
 5. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 74
 6. Martin Greguš: Rekapitulácia celoplošného skríningu. Ste spokojný s jeho priebehom? Plusy a Mínusy 55
 7. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 52
 8. Gabriela Uhlarova: Ak máš taký dar, máš to robiť zadarmo 39
 9. Martin Droppa: Nech Žije Modrý Pondelok! Hurááá!!! 38
 10. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 38

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 2. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 3. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 4. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 5. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 6. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 7. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 8. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 9. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 10. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta


Už ste čítali?