Pri citani som narazil na niekolko podivnych vyrazov:
"...singularitách (ojedinelostiach)" Pojem singularita sa nepreklada (pokial viem), a prinajmensom "ojedinelost" je zly preklad, v podstate je problem sigularitu prelozit jednym slovom. V tom zmysle ako ho pouzil Dawkins je to "bod v casopriestore, kde ma hmota nekonecnu hustotu a nulovy objem" (vid napr. http://sk.wikipedia.org/wiki/S...).
"...ani CPU (centrálny procesor počítača, pozn. prekl.) zo silícia" silicium (Si) == kremik :-) Niekedy sa okrem pocitacoveho "silicon" pouziva aj tento latinsky nazov.
"...dokonalej „plnej ruky" v kartách" Full hand (doslovne "plna ruka") v pokri je trojka + par, ale napr. royal flush (A-K-Q-J-10) je silnejsia kombinacia. Toto sa asi tiez neda rozumne prelozit 1-2 slovami, len ma to zarazilo.
Inak som velmi spokojny s kvalitou prekladu, velmi dobre sa to cita.
keď ateizmus závisí od miery poznania materiálneho sveta, potom je podivohodné že to nepotrebovali v 5. stor. pr.Kr. v Grécku. Tí chlapíci ako Anaxagoras či Demokritos "ani nevideli a uverili." :-D Toto sú tí správni ateisti!
ale zatial som nikde neobjavil tezu, ako moze z nezivej hmoty bez pripenia niekoho ineho-inteligentnejsieho povstat bytost, ktora mysli, citi a ma slobodnu volu. Ci tu nie je nikto, kto by si kladol take otazky?
to ... :)))) Na toto sa neda nijakym sposobom aplikovat matematicka pravdepodobnost. Bo potom mozeme povedat, ze pomalicky, za velmi dlhy cas sa piesok na morskom brehu nejakym sposobom posklada na rozumnu slobodnu bytost, ktora pride k mojmu pra pra pra synovcovi na navstevu. Tam je chybny predpoklad hned na zaciatku - ze mozeme na hocico aplikovat cistu matematicku pravdpodobnost.
ak ma niekto (zrejme beppo) problem s moznostou vzniku zivota a inteligencie bez zasahu vyssej inteligencie (a pritom uznava existencui nejakej inteligencie), musi prist k zaveru ze (nejaka) inteligencia musi trvat vecne. a ja iba poukazujem na to ze tento zaver nie je (imho) o nic menej paradoxny.
Vieme uz my sami, ze nekonecno existuje, aj ked ho nevieme obsiahnut - napriklad v matematike, takze nad moznostou nekonecnej bytosti sa da pokojne uvazovat. Ale uvazovat nad tym, ze vznikne nejaka bytost len tak, ked nema prvy impulz, cisto nahodou, tak to nedava ziadny zmysel.
Ak nekonecno naozaj existuje, prosim, uved jeho presnu hodnotu. Nikde sa jej neviem dopatrat... Nas ucili tak, ze je to len myslienkova konstrukcia, ktora ma umoznit limitne a diferencialne pocty, podobne ako komplexne cisla. A vznik bytosti len tak dava minimalne taky isty zmysel, ako jej existovanie od "vzdy".
jedna je to, ze clovek nemohol povstat sam od seba - to nie je problem pochopit a je to uplne logicke. Druha je uz vacsi problem - ak pripustime, ze existuje nejaka taka bytost, ktora je inteligencne nad clovekom a je nekonecna. Ja nekonecno neviem vysvetlit, ako ho nevie asi nikto. Ale teraz sa tym nechcem zapodievat. Teraz sa zaoberam jednoduchou otazkou, ako je mozne, ze vznikne niekto - bytost, len tak, sama od seba a pritom viem, ze som bytost druhotna. Ze nie som sa sebe pricinou vzniku. Ako moze vzniknut bytost, ktora je inteligentna, slobodna a s citmi len tak? Ak sa to zadefinuje, ze vznikla len tak, sama od seba, tak je tam logicka chyba.
ti treba napisat, ze to nie je ze nic..nic..nic..bytost s citmi a inteligenciou? ze to je o (mnohych) milionoch rokov vyvoja, od jednej bunky, cez zvysovanie vzajomnej zavislosti viacerych buniek a jednoduchych viacbunkovych organizmov az po komplexne a vysoko sofistikovane struktury v telach? neexistuje presna hranica pred ktorou este nebola bytost inteligentna a po nej uz ano.
na zaklade coho by sa nejake dve bunky mali dat k sebe? Len na zaklade casu??? A na zaklade coho by nejake dve bunky mali nejakym sposobom spolupracovat? Len na zaklade casu??? Toto nema ani kusok logiky! Slaby argument.
presne takom istom ako sa na brehu rieky alebo na pusti vela piesku uklada na jedno miesto, kym na inom mieste nie je ziadny. pre (niektore) dve (a viac) buknky bolo jednoducho "vyhodnejsie" byt na tom istom mieste a "pomahat si" bolo lepsie ako konkurovat si
no, pokracuj! Na jednom mieste sa nauklada vela piesku. Este viac... cele haldy... a potom.....? Aky je to argument na to, ze dve bunky sa daju na spolupracu? Mi chces povedat, ze ked bude vela buniek spolu vedla seba velmi dlho, ze sa nakoniec dohodnu, ze zacnu spolupracovat a vytvoria nejaky organizmus???
Z tohto prispevku mi vyplyva, ze s predstavou, ze z nezivych molekul sa stane bunka (zakladna stavebna jednotka zivych organizmov) si sa uz dokazal zmierit. Pouzivas totiz vyraz bunka. Aby bolo jasne, BUNKA JE ZIVY ORGANIZMUS! Na svojej urovni poznania mam taku predstavu, ze viacbunkove organizmy nevznikli tak, ze k jednej bunke sa pridala dalsia, oddal ich "vsemohuci" a zili spolu, kym nepomreli. Skor to bolo tak, ze ked sa nasa bunka mnozila (mitozickym delenim), v replikacii DNA sa stala chyba (tie sa vraj deju casto, ale bunka to povacsine rozozna a opravi alebo znici), ktoru bunka nedokazala identifikovat. Vznikla tym nova bunka s mierne odlisnymi vlastnostami, vdaka ktorym bud prezila alebo neprezila. Tym, ze sa oddelila od nasej materskej bunky, bola v pociatkoch v jej blizkosti. Ak matersku bunku mala urcity vplyv, mohlo sa stat, ze ich spoluzitie bolo obojstranne vyhodne a preto aj ich potomkovia tuto symbiozu vyhladavali, pripadne sa prva bunka "naucila" vyrobit si tu druhu.
mohla vzniknut ziva bunka z mrtvej hmoty tiez nesuhlasim. Nijakym sposobom to nie je dokazatelne.
A dalej: Po prve: skadial mala ta prva bunka vediet, ze sa ma delit, aby ich bolo viacej? Po duhe: ak by ich bolo aj vela, velmi vela, tak nijakym poskodenim DNA bunky nemoze vzniknut nejaky iny organizmus, jedine ak nejaka lepsie odolna bunka, resp. nejake zmeny v tej bunke. Ta bunka tu bude ale stale.
S tym, ze organicke latky sa z neorganickych daju vyrobit asi suhlasis, ze? Vid mocovina pred 80 rokmi. Trochu zlozitejsie, ale mozne je syntetizovat DNA virusu http://www.usatoday.com/news/s... Odtial je uz len "krocik" ku bunke. Ak sa to da v laboratoriu, preco hned vylucujes, ze sa to nemohlo stat aj samovolne. Za niekolko stovak milionov rokov sa hadam len vytvorili vhodne podmienky na dostatocne dlhu dobu, aby sa tento proces spustil samovolne a nahodou (s prispenim fyzikalnych a chemickych vlastnosti prvkov a molekul). 1, Vyroba proteinov je DNA a RNA vlastná. Rovnako aj delenie. Na svojej urovni vedomosti to vysvetlit neviem. 2, Ak ma bunka oproti inym tu poruchu, ze cas od casu si "vyrobi" povodne chybneho suputnika, vdaka ktoremu ma oproti inym bunkam konkurencnu vyhodu, bude v suboji s nimi uspesnejsia. Jej potomkovia mozu mat tu istu poruchu a teda vacsiu sancu prezit. Budu si teda vyrabat suputnikov "cielene". A uz tu mame viacbunkovy organizmus. Tot moj pohlad na vec, ktory sa nema ambiciu tvarit sa vedecky.