Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Som ateistka a som na to hrdá (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Spravne...
tiez sa mi zdaju tito kdejaki "fanatici" rovnaki, ako by ich jedna mater mala - ateisti, nabozenski radikali, a este spusta inych "vyznavacov" jedine svojej pravdy - svojich malych "izmov" ktore si v dusicke pestuju tak horlivo, ze aj ked si to neprizaju, zacnu postupom casu nenavidiet vyznavacov inych "izmov"...
Adalbert
moja mama mi
ukazovala index (žiacku knižku na vysokej), kde za totality mali predmet "vedecký ateizmus". Vraciame sa späť???
A_nonym
Haddam "Vedecký komunizmus"
ale to nie je to isté, aj keď mnohí tomu neveria. Ateista totiž nerovná sa komunista, skôr naopak. Poznal som veľa veriacich komunistov, nakoniec aj viera jedinému vodcovi je stále len viera, či už je to mečiarizmus, ficoizmus či iné bezmyšlienkové uznávania vyššej moci. Ateista je kritický človek, ktorému potrebuje fakty a dôkazy aby niečo pokladal za správne a pravdivé. Ateista sa nedá tak ľahko oklamať ako veriaci.
Vtjr
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

milý Vtjr,

prčo pochybuješ o tom, že viem čítať? Spýtaj sa svojej mamy, ak mi neveríš. Oddelenie komunizmu malo katedru vedeckého ateizmu, vedeckého komunizmu a vedeckej ekonómie.
sory, to čo písmenkuješ o viere svedčí len o tvojom intelekte. Vieš istý psychiater vravel, že každý normálny človek verí niečomu. A tí ktorí neveria tých lieči. Ja by som dodal, že by mal liečiť i tých ktorí písmenkujú o ficoizme spojenom s náboženstvom...
Napríklad ja verím mojej manželke. Moje oči môžu vidieť fatamorgánu, moje uši môžu počuť haluz ale to čo povie moja manželka je vždy pravda.
 

čo povie moja manželka je vždy pravda

ci boga, buď náš guru
 

Nepotrebujem sa pýtať mamy

ani nikoho iného. Sám som študoval VŠ na začiatku 80. rokov a z tých všetkých komunistických somarín som musel skladať skúšky a dokonca aj štátnicu. A pamäť mám dosť dobrú aby som vedel, že na našej škole toto vyučovanie zabezpečovala Katedra marxizmu-leninizmu, neskôr povýšená na Ústav marxizmu-leninizmu, lebo chceli aj názvom dať najavo, že je akosi nadradená nad všetky iné katedry a dokonca aj fakulty. No a tento ústav sa delil na oddelenia 1.Dejín medzinárodného robotníckeho hnutia, 2. Politickej ekonómie (jediné čo sa ešte dalo ako tak študovať), 3. Marxistickej filozofie (čo sme s obľubou prezývali "mafia") a 4. Vedeckého komunizmu. A presne v tomto poradí boli aj rovnomenné predmety a skúšky v jednotlivých ročníkoch. Na všetkých školách to bolo vtedy rovnako. Ako vidíš v názvoch nebolo o nejakom vedeckom ateizme ani stopy.
K druhej časti. Ja som predsa niekde nenapísal, že by ateista ničomu neveril. Samozrejme, že takisto mnohému verím, dokážem veriť dokonca aj bez dôkazov (napríklad blízkemu človeku), ale moja viera je len dovtedy, kým mi fakty to potvrdzujú alebo ju nevyvrátia. Nedokážem veriť v niečo čo sa nedá dokázať, ale nebránim nikomu aby veril, keď mu to vyhovuje. Ani nepokladám veriacich za menej inteligentných, mnohí veria z rôznych dôvodov, či už preto, že im to vštepovali v rannom detstve alebo preto, že ich to psychicky očisťuje, v zásade im to uľahčuje život pri rozhodovaní a pochopení jeho zmyslu. Takže skôr ateizmus je isté bremeno a prináša jedincovi väčšiu psychickú záťaž, ktorá je ale vyvážená vyššou mierou slobody. Nehovoriac o tom, že každý človek aj ten veriaci verí trochu inak a aj ateisti nie sú v svojej neviere rovnakí. Sorry, ak som sa tým ficoizmom či mečiarizmom niekoho dotkol, ale isté prvky a vzorce správania tu pripomínajú náboženské dogmy. Možno ďaleko silnejšie sa to prejavuje pri takom putinizme v Rusku. Tu je zrejmý dôsledok toho, že ak veľmi religiózne obyvateľstvo násilím zbavíte boha a církvi, tak z neho neurobíte ateistov. Možno prestanú chodiť do kostola a svätiť náboženské sviatky a obrady, ale v mentalite potreba viery zostane. Tak budú slepo veriť Leninovi, Stalinovi ... a dnes Putinovi. V menšej miere sa to udialo aj u nás.
Trvám na tom a v to aj verím, že svet nikdy nie je čiernobiely. Na pomyselnej osi od fanatického bigótneho veriaceho až po presvedčeného ateisti odmietajúceho akúkoľvek vieru je množstvo medzistupňov kam sa radia všetci obyvatelia planéty. Ich stupeň ateizmu či religiozity je v priamej závislosti od stupňa autonómie ich osobnosti.
 

ty si

studoval cely socializmus na vysokej; potom mas iste pravdu a na vsetkych vysokych. Tak ma potom mama klamala a pripravila si falzifikat indexu abz som sa strapnil na nejakej netovej diskusii...
 

Zaujimave

"Samozrejme, že takisto mnohému verím, dokážem veriť dokonca aj bez dôkazov (napríklad blízkemu človeku), ale moja viera je len dovtedy, kým mi fakty to potvrdzujú alebo ju nevyvrátia."

Obávam sa že to vôbec nie je pravda napriek tomu že si to myslíte. Človek je zo svojej podstaty veľmi iracionálny a viera má v živote silné miesto. Tu mi prichádza na rozum pasáž z knihy Black Swan Nassima Thaleba. V nej opisoval ako sa zúčastnil filozofického seminára kde akademici za pomoci kritického myslenia zpochybňovali základné zjavné veci ako je napríklad farba predmetov. A po ukojení svojej intelektuálnej potreby sa vrátili do reálneho života kde boli schopný zveriť finančnému poradcovi celoživotné úspory pod rúškom teórie o ideálnom zložení investičného portfólia.

Ateizmus podľa mňa nie je nejakým dokonalým stavom mysle, ateista nie je nejakým nadradeným novým evolučným druhom človeka. Ateizmus dáva človeku základ na to aby sa ľudská potreba spirituality ubrala iným smerom. Existujú ľudia hlboko presvedčený pod váhou dôkazov o existencii Mimozemských Civilizácií, o potrebe bojovať s globálnym oteplovaním, snažia sa dosiahnuť sociálnu spravodlivosť. Existujú aj racionálny ľudia i vedci, ktorí nie sú schopný vzdať sa svojich ideí v ktoré pevne veria, ako sa napríklad Einstein nevedel zmieriť s rozpínajúcim sa vesmírom a všade hľadal svojú kozmologickú konštantu.
 

ggggg

Hm...asi mas pravdu. Poznam tiez jednu taku bojovnu ateistku, co pise na internet o tom ze ake je krestanstvo zaostale a iracionalne...dost ma prekvapilo, ked mi ta ista osoba uplne vazne zacala vykladat, ako u nich doma strasi duch predosleho najomnika.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

anonym

ano, zase sa budu pisat povinne clanky na temu "Ateista - rytier rozumu a svetla" a vsetci, kto maju iny nazor, su tmari
nieco taketo nas ucili pred rokmi na Obcianskej nauke :))
 

Je to inak

Ateisti nemaju preco nenavidiet to, co si vedia rozumne vysvetlit. Vratane pritomnosti viery.
Tym padom maju aj mensiu potrebu urazat - poukazujem na tvoj predosly prispevok.
 

je to inak...

"Ateisti nemaju preco nenavidiet"..nuz asi necitava casto diskusie k podobnym clankom...aj na tejto je spusta vyjadreni "tolerantnych" ateistov ktore v nicom nezaostavaju za plamennymi taraninami jezuitov 16. storocia - v com su teda moralne cistejsi tzv. ateisti nez ti, proti ktorym tak vehementne a zurivo na diskusiach broja?
 

 

problem je v tom ze akonahle sa veriacich v diskusiach niekto spyta na sporne otazky ich viery alebo nieco co nevedia vysvetlit a keby sa o to pokusili skoncilo by to protirecenim nabozenstvu,
tak zakazdym zadnu veriaci (aby sa vyhli odpovedi) hovorit o utokoch, rypani a neviem com este
 

Hmmm....

to iste vidim aj v obratenom garde, napr. tu na tejto diskusii. Veriaci sa zosmiesnuju, atd....atd....v com je teda tu pritomny ateista lepsi ako veriaci?
 

Zahrajme sa

Linkujem 5 IMO dehonestujucich prispevkov z tejto diskusie od (pravdepodobne) veriacich:
http://blog.sme.sk/diskusie/dp...
http://blog.sme.sk/diskusie/dp...
http://blog.sme.sk/diskusie/dp...
http://blog.sme.sk/diskusie/dp...
http://blog.sme.sk/diskusie/dp...
Uloha: Najdi tu 5 podobne nepeknych prispevkov od (pravdepodobne) neveriacich!
 

 

ehm..vies co znamena slovo "dehonestujuci" ?
klikol som hned na prvy link od teba a nic dehonestujuce tam nebolo
 

To su

(az na ten posledny) odpovede k teme, nie bezobsazne/vulgarne urazky, mimochodom od 3 (nie 5) diskuterov.
Skus to porovnavat s davkou nadhladu a nie, ze je to iny nazor.
Ale dobre, vsak nejde o fazulky.
Uvidime, koho prispevky tu nakoniec budu vyhviezdickovane.
 

 

ja som to pisal anonymovi..sorac
 

prosím ťa pekne

len mi povedz prečo počítaš diskutérov a nie príspevky...
klikni si na linky čo si ich dal ty: tam nejde o iný názor?
 

 

Nezahráme sa.Keď tu písal Ivan Bella, množstvo diskutujúcich ho slušne alebo menej slušne dehonestovalo.
Ked tu písala Maruš Smekalová, detto.
Rozrýpeš mravenisko a potom budeš dokazovať, že mravce sú agresívne ?
 

Uznavam

Som chcel len poukazat na nevyvazenost, ktora, si myslim, nie je uplne nahodna.
Ale dokazem sa s tym vyrovnat.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 577
 2. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 119
 3. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 105
 4. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera 89
 5. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 82
 6. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 65
 7. Martin Greguš: Rekapitulácia celoplošného skríningu. Ste spokojný s jeho priebehom? Plusy a Mínusy 64
 8. Gabriela Uhlarova: Ak máš taký dar, máš to robiť zadarmo 55
 9. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 46
 10. Martin Droppa: Nech Žije Modrý Pondelok! Hurááá!!! 45

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 2. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 3. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 4. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 5. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 6. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 7. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 8. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 9. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 10. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta


Už ste čítali?