Kto pácha domáce násilie? Monitoring Krimi novín TV Joj

Autor: Olga Pietruchová | 11.2.2013 o 8:30 | (upravené 12.2.2013 o 20:03) Karma článku: 10,34 | Prečítané:  3624x

Domáce násilie je vážna téma, o ktorej sa v poslednom desaťročí hovorí podstatne otvorenejšie ako kedysi, pred kampaňou Piata žena. A hoci sa zdalo, že verejnosť aj médiá sú oveľa citlivejšie, v posledných mesiacoch zažívame opakovane verejné vyjadrenia spochybňujúce závažnosť problematiky domáceho násilia. Najmä od presadzovateľov práv otcov a zástancov striedavej starostlivosti počúvame ničím nepodložené tvrdenia, že ženy páchajú domáce násilie rovnako často ako muži. Ako to teda je?

Čo je domáce násilie

V prvom rade si vyjasnime pojmy. Ak hovoríme o domácom násilí, myslíme tým zjednodušene násilie voči blízkym osobám, ku ktorým patria najmä druh/žka, bývalý druh/žka, rodičia, deti a iné blízke osoby žijúce v domácnosti alebo blízke danej osobe (v Trestnom zákone sa naň vzťahuje najmä ale nielen § 208 Týranie blízkej a zverenej osoby). Podotýkam, že pod týranie nespadajú bežné rodinné hádky, ktorých sa zúčastňujú dvaja rovnocenní partneri, ale opakované násilie jedného dominantného partnera voči druhému.

Podľa policajných štatistík a sociologických výskumov sú jeho obeťami najmä ženy a deti; muži páchajú domáce násilie zhruba desaťkrát častejšie ako ženy. Štatistiku zistených trestných činov som zverejňovala už minule a dodávam, že ide o trestné činy, ktoré sú evidované, vyšetrované a je začaté minimálne trestné stíhanie. Ako ukazuje výskum Paneurópskej univerzity o kriminalite za rok 2012, políciu  kontaktovalo iba necelých 18% obetí týrania, takže reálne čísla závažného domáceho násilia sú minimálne päťkrát vyššie.

 

Domáce násilie v Krimi novinách

Aby sme však pochopili, čo sa skrýva za týmito číslami, urobila som monitoring medializovaných prípadov domáceho násilia na Slovensku, ktoré boli prezentované v Krimi novinách TV JOJ za ostatné 3 mesiace (od 1.novembra 2012). Predpokladám, že táto stanica nemá akúkoľvek príčinu nadržiavať ženám a patrí k tým, ktoré viac ako aktívne vyhľadávajú závažné trestné činy. Zvolila som si túto stanicu preto, že sa mimoriadne intenzívne venuje kriminalite a celková vzorka prezentovaných prípadov je reprezentatívnejšia ako inde. Samozrejme, rovnaký monitoring by sa dal urobiť na akejkoľvek podobnej stanici.

Počas ostatného štvrť roka bolo medializovaných 32 prípadov domáceho násilia, z toho:

  • V 6 prípadoch násilia boli obeťami deti, z toho 3 prípady sa týkali týrania dieťaťa, v dvoch prípadoch bol páchateľom biologický otec a v jednom otčim (ostatný bol prípad malého Lukáška). Ostatné prípady sa týkali násilia voči starším deťom, z toho jeden bol o znásilnení 15 ročného dievčaťa. Vo všetkých prípadoch boli páchateľmi muži. V 4 medializovaných prípadoch nezodpovedného správania a ohrozenia sa neprimerane správali ženy, keď v dvoch prípadoch riadili vozidlo s deťmi v aute pod vplyvom alkoholu a spôsobili nehodu a v jednom prípade 17 ročná matka opustila dieťa, ktoré nechala v nemocnici.
    .
  • V 21 prípadoch sa správy týkali násilia v blízkych resp. partnerských vzťahoch. V troch prípadoch šlo podľa médií o „rodinné nezhody“ a nie je možné určiť pohlavie násiliníka/čky. V 18 prípadoch boli páchateľmi násilia muži.

  • Počas troch mesiacov zomrelo celkom 9 žien, z toho rukou partnera neuveriteľných 8 žien, jedna zomrela po hádke nešťastnou náhodou. V rovnakom čase zomrelo 5 mužov, z toho 4 spáchali samovraždu a jeden padol za obeť partnerke v rodinnej hádke. Ďalšie tri úmrtia žien neboli doteraz uzavreté a sú pravdepodobne samovraždy, pričom sú o tom pochybnosti (Terezka17-ročná študentkažena ázijského pôvodu, tieto prípady nie sú zarátané do počtu 9).
    .
  • V ostatných 4 prípadoch násilia v blízkych vzťahoch išlo o súrodenecké alebo rodičovské vzťahy voči dospelým deťom. V dvoch prípadoch synovia zabili matky a jeden z toho následne spáchal samovraždu.

Pre ilustráciu uvádzam niektoré nadpisy správ, ktoré poukazujú na neuveriteľne zákerné a zarážajúce spôsoby páchania násilia:

· Otec bije mamu a ona leží na zemi. Oznámil polícii 8-ročný chlapec

· Otrasný prípad. Muž (21) mal kruto týrať vlastného syna (2)

· Prípad týrania z Levíc. Matku (38) dvoch detí muž bil, teraz ju podpálil

· Mamičku Darinku (†20) dobodal na smrť priateľ (21)

· Ťažký život Andreja (8). Otec ho hádzal o stenu

Celkový prehľad medializovaných prípadov je tu

 

Násilie medzi mužmi a ženami

Okrem prípadov domáceho násilia boli medializované v Krimi novinách aj prípady násilia mužov na iných ženách a deťoch. Ostatný bol prípad, keď neznámy muž oblial dve ženy žieravinou (pričom nevieme o prípadnom vzťahu k obetiam). Tridsaťsedemročnej žene zasiahol pol tváre a ucho, druhá má poranenú nohu. Brutálny prípad bola aj vražda 12 ročnej Viktorky na východe Slovenska, ktorú zabil 46 ročný muž potom, ako sa bránila jeho sexuálnym útokom.

Krimi noviny sa venovali aj prípadom násilia v zahraničí, najmä známemu prípadu z Indie znásilnenia a následnej smrti 23 ročnej študentky. Pri prípadoch násilia (bez lúpeží) na ľuďoch opačného pohlavia sa všetky medializované prípady týkali násilia mužov na ženách.

Z 5 prípadov sexuálneho zneužívania a obťažovania boli vo všetkých 5 prípadoch páchateľmi muži, z toho v 4 prípadoch boli obeťami deti.

 

Súdne procesy

Z hľadiska konania súdnych procesov sa rovnaká stanica zaoberala 6 súdnymi pojednávaniami, súvisiacimi s domácim násilím a násilím na deťoch. V 5 prípadoch boli páchateľmi muži, v jednom mladá žena (dievča voči otčimovi). Jeden prípad sa týkal prelomového súdneho rozsudku v prípade domáceho násilia v zahraničí, kedy žena s deťmi ušla k rodičom na Slovensko a súd nevyhovel jej mužovi o navrátení detí do krajiny obvyklého pobytu.

 

Zhrnutie

V 32 medializovaných prípadoch domáceho násilia resp. násilia voči blízkym osobám v Krimi novinách TV JOJ v období od 1. novembra 2012 do 8. februára 2013 bolo zavraždených celkom 10 žien mužmi a jeden muž ženou. Samovraždu spáchali 4 muži a 1 žena. V 1 prípade bola násilná žena, v 3 išlo všeobecne o rodinné nezhody a v 28 prípadoch boli páchateľmi násilia muži. Sexuálne zneužívanie páchali iba muži, v jednom prípade skončilo sexuálne násilie vraždou 12 ročného dievčaťa.

Podobné pomery boli aj prípadoch súdnych konaní a iných prípadov násilia medzi ľuďmi opačného pohlavia.

Tento monitoring je malým prieskumom na malej vzorke a nie je to reprezentatívny výskum. Napriek tomu má výpovednú hodnotu a iba potvrdzuje to, čo sa dlhodobo objavuje v prieskumoch a štatistikách. Pre podrobnejšie informácie a štatistiky odporúčam Správu o násilí páchanom na ženách za rok 2011.

A aj keď neočakávam, že novodobí „odborníci“ na tému domáceho násilia uznajú tieto argumenty, verím aspoň, že ostatní ľudia otvorenej mysle si vytvoria obraz zodpovedajúci každodennej realite obetí domáceho násilia na Slovensku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.


Už ste čítali?