Obyčajná rozprávka Obyčajných ľudí

Autor: Olga Pietruchová | 29.7.2010 o 18:25 | (upravené 29.7.2010 o 19:46) Karma článku: 15,65 | Prečítané:  5387x

Slovenský národ má už tradične rád rozprávky. Najmä o(O)byčajní ľudia ich s obľubou rozprávajú tým, ktorí radšej počúvajú ako rozmýšľajú. V posledných týždňoch sme si takejto ľudovej tvorivosti (alebo demagógie?) užili až-až. Napríklad rozprávka o podpálenom aute, dvadsať miliónovej ponuke alebo najnovšie o tom, že „... SaS využilo nás na to, aby sme získali hlasy SaS a tejto koalícii".

Pozrime sa teda na výsledky volieb a skúsme zistiť, kto komu vlastne pomohol. SaS získala vo voľbách 307 287. Preferenčné hlasy Obyčajných ľudí sa pohybovali od 24 353, ktoré získal Viskupič, po Matovičových 38 429. Ak zoberieme do úvahy, že tí, ktorí chceli voliť Obyčajných ľudí, krúžkovali všetkých štyroch, reálny prínos hlasov pre SaS je zhodný s najnižším počtom preferenčných hlasov, teda Viskupiča. Buďme však veľkorysí a uvažujme s priemerom získaných preferečných hlasov celej štvorky, teda 29 544.

Keďže kampaň Obyčajných ľudí bola postavená hlavne na ostrej kritike Ficovej vlády, je takmer isté, že ich voliči by nevolili Smer ani iné strany bývalej koalície, ale skôr vtedajšiu opozíciu. Buďme ale zas veľkorysí voči Matovičovej partii a uvažujme s variantom, že tých 30 tisíc ľudí reálne pritiahli k voľbám a že by v prípade ich nekandidovania vôbec nešli voliť.

Čo to teda v praxi znamená? Asi toľko, že volieb by sa zúčastnilo o cca. 30 000 menej ľudí a SaS by dostala menej hlasov, konkrétne 277 743.  Pri republikovom volebnom čísle 14 088 (ktoré by sa tiež nepatrne zmenilo, ale pre jednoduchosť ho ponechajme) by to znamenalo pre SaS zrejme 20 mandátov a pre celú vládnu koalíciu podporu 77 poslancov. Bolo by to síce o 2 menej ako v súčasnosti s Obyčajnými ľudmi, ale zrejme v oveľa stabilnejšej zostave.

Samozrejme je viac ako reálne, že aspoň časť voličov Obyčajných ľudí by nakoniec šla voliť vtedajšiu opozíciu a pravdepodobne by ich nekandidovanie výsledky volieb takmer neovplyvnilo.

Ak teda Matovič vyhlasuje politikov za líšky ( a propos, on ako poslanec NR SR vari nie je politik?), mal by sa v v prvom rade zamyslieť nad vlastnou demagógiou. On a jeho partia totiž získali účasťou na kandidátke SaS nepomerne viac ako Sulíkovci a vládna opozícia ako taká. Skutočnosť, že im vyšla karta a práve na šňúrkach od ich štyroch gatí visí vláda, je viac šťastie ako ich zásluha.

Ale na obyčajnú rozprávku Obyčajných ľudí to zrejme stačí.

PS: Treba uznať, že Matovičova PR kampaň je priam geniálna... len by ma zaujímalo, či je taký prírodný talent alebo či mu to niekto poradil. Ak platí to druhé, tak by ma zaujímalo, kto a z akých dôvodov... cui bono? (doplnené 19.30)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.


Už ste čítali?