Sex v meste 2: slobodu zlatom nevyvážiš

Autor: Olga Pietruchová | 28.5.2010 o 21:35 | (upravené 29.5.2010 o 17:21) Karma článku: 11,23 | Prečítané:  3973x

Včera sme boli s dcérami pozrieť priateľky, Carrie, Samanthu, Mirandu a Charlett. Poznáme ich už roky. Strávili sme s nimi nejeden večer, zasadli pred obrazovku a pustili pár dielov Sex and the City (nie náhodou máme všetkých 6 sérií). A robíme to občas aj teraz. Skrátka, taká babská selánka:-).

Neviem, či už napadlo niekoho urobiť štúdiu o vplyve seriálu Sex v meste na sebavedomie žien a odtabuizovanie témy sexuality. Iste, nám, ľudom z Európy, zvyknutým na nuda pláže a reklamy s odhaleným poprsím nemusí pripadať seriál nijako mimoriadne otvorený ani revolučný. Ale v konzervatívnom USA, kde v televízii náhodne odhalený prsník Janett Jackson spôsobil nepomerne väčší škandál ako Bushove klamstvo o zbraniach hromadného ničenia v Iraku, znamenal Sex v meste hotovú druhú sexuálnu revolúciu. Sympatické, sebavedomé a vždy top oblečené hrdinky so šarmantným úsmevom dávkovali divákom a hlavne diváčkam ako liečivý nápoj dúšky tolerancie voči inej sexuálnej orientácii, vzťahom s rôznorodosťou veku, náboženstva i rasy, otvorenosti k sexuálnemu životu i zdravotným problémom, ako i neviazanému sexu. A hoci Mirandu občas hnevalo, že štyri sebavedomé, vzdelané, ekonomicky samostatné ženy  nie sú schopné baviť sa o inom ako o mužoch, povedzme si to na rovinu - muži nikdy neboli stredobodom záujmu filmu ani diváčok (hoci Smithovo odhalené telo a Aidenov úsmev boli občas silným pokušením:-). Zo seriálu totiž len tak sršala povestná sila žien - female power.

Sex v meste 2 naplno pokračuje v tejto tradícii. Female power na širokouhlom plátne, naprieč svetom, kultúram i náboženstvám. Islam ani hidžáb túto silu nezastaví, o zákazoch a mravokárcoch už ani nehovoriac. A hoci sa nejedná o hlbokú sondu do duše žien a´la Almodovar, nenásilnou formou sa objavia vo filme zásadné otázky z nášho života - sexizmus a diskriminácia na pracovisku, nerovnoprávne postavenie žien v radikálnych islamských režimoch alebo niekedy až neznesiteľný tlak na dokonalosť a plnú odovzdanosť sa materstvu a deťom a starnutie. Tomu ja hovorím feminizmus náš každodenný:-). Nie náhodou nazvala Naomi Wolf, jedna z najznámejších amerických feministek, Carrie našou prvou pop-culture filozofkou.

Samozrejme, každá si z filmu odnesie, čo chce. Jedna radosť z módy, iná z krásnych mužov (tentoraz sa naozaj podarili:-), poučenie o tom, že vzťah bez vzájomnej dôvery nemá budúcnosť alebo len príjemne strávený večer so starými (a starnúcimi) známymi.

Pre mňa je najdôležitejším posolstvom volanie po slobode. Svadba gejov na začiatku prudko kontrastuje s pokryteckým diktátom mravnosti dohnanej do absurda v Abu Dhabi. Hotel ako z rozprávky a najnovšia kolekcia Luis Vuitton skrytá pod hidžábom - paradoxy sveta, ktorý je dobré vidieť najmä z jedného dôvodu - aby sme si boli vedomé našej nezávislosti a práv. A hoci by Samanthin sex na pláži v prudérnom USA vyvolal reakciu veľmi podobnú tej arabskej, ako PR pre americkú slobodu poslúži veľmi dobre.

Takže - berte na rameno najlepšiu kabelku,  pod rameno najlepšiu priateľku a choďte sa pobaviť so starými známymi. Jedno vám zaručím určite - náš svet sa vám bude zdať aspoň na chvíľu krajším.

Radšej bez Vuittonky, ako s hidžábom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Príbehy, ktoré odlíšia pravdu od klamstva, môžu stáť život

Prejav šéfredaktorky SME Beaty Balogovej na odovzdávaní medzinárodnej Ceny Alfreda Frieda pre fotografiu roka na tému mier.

SVET

Komika Billa Cosbyho odsúdili za sexuálny útok

Cosby strávi za mrežami tri až desať rokov.


Už ste čítali?