Polícia nezlyhala. Zlyhali tí, čo neposadili Kotlebu do basy

Autor: Olga Pietruchová | 23.5.2010 o 8:30 | (upravené 26.5.2010 o 23:16) Karma článku: 14,20 | Prečítané:  6673x

Na rozdiel od mnohých iných si nemyslím, že slovenská polícia pri Pride zlyhala. Ak niečo zlyhalo, tak je to systém, ktorý dovoľuje Kotlebovi a jeho poskokom kandidovať v parlamentných voľbách s programom, založeným na podnecovaní nenávisti a neznášanlivosti a robiť si kampaň akciami na obmedzovanie práv iných. Ako to mali napísané na svojom transparente? "Chcieť neznamená mať a už vôbec nie môcť". V tomto prípade s nimi súhlasím.

Mňa osobne slovenská polícia počas Pridu milo prekvapila - kto ostal do konca, kto pochodoval, musel oceniť ich nasadenie. Len a len vďaka nim, mužom a ženám v čiernom, sa prvý slovenský Pride neskončil eskaláciou násilia. Patrí im za to vďaka.

Tých pár vyholených hláv, ktoré mala polícia pod kontrolou, neodrážalo náladu a názory námestia. Je smutné, že médiá prinášajú informácie iba o násilí a provokáciách neonáckov a naskakujú tým na ich hru. Navyše im tak robia skvelú mediálnu kampaň pred voľbami. Namiesto toho, aby bola politické strany ako Naše Slovensko a Slovenská národná jednota zakázaná, fotografie z ich kampane sa objavujú vo všetkých médiách.

Politické strany a hnutia, ponecujúce k rasovej nenávisti alebo k obmedzovaniu slobôd a práv iných, nemajú v demokratickej a liberálnej spoločnosti miesta. To nie je o slobode slova a vyjadrovaní dvoch protinázorov, ale o historickej skúsenosti a z nej vyplývajúcej spoločenskej zodpovednosti. Európa sa predsa veľmi dobre poučila, kam vedie pripisovanie kolektívnej viny a podnecovanie neznášanlivosti.Nie náhodou visia v Berlíne počas Pridu dúhové zástavy na všetkých radniciach a budove policajného riaditeľstva.

Takto bol názor politickej strany Naše Slovensko podla zákona rovnako legitímny a policajti mali v podstate zviazané ruky. Nemohli predsa zatknúť niekoho za to, že má tričko s názvom politickej strany, kandidujúcej vo voľbách. Rovnako obmedzenie slobodného pohybu a práva na zhromažďovanie nie je v demokratickom štáte možné. Demokracia, sloboda a ľudské práva platia aj pre tých, s názormi ktorých nesúhlasíme. Chyba teda nie je v polícii, ale v systéme - a vieme veľmi dobre, prečo. Za Boha a za národ neskandujú len neonáckovi, nielen oni glorifikujú klérofašistický Slovenský štát.*

Pritom Pride nebol o násilí a provokáciách. Bol o tolerancii inakosti a sile davu, ktorý dáva istotu jednotlivcovi. Bol o tom, čo výstižne pomenoval F.D.Roosevelt: "Only Thing We Have to Fear Is Fear Itself."

Pár zábermi chcem ukázať úžasnú atmosféru a úžasných ľudí, ktorí - bez ohľadu na sexuálnu orientáciu či národnosť - v sobotu na námestí dokázali, že Bratislava do Európy a civilizovaného sveta definitívne patrí.

Pride naozaj nebol o nenávisti. Pride bol o sile tých, ktorí sa prestali báť vlastného strachu.

Tu sú tváre niektorých z nich:

fabry1.JPG

Hana Fábry "smeká" pred davom

fabry.JPG

Poslankyňa Európskeho parlamentu za Zelených Ulrike Lunacek.

lunacek.JPG

Michal Hvorecký varuje pred temnou dúhou nihilizmu:-)

hvorecky.JPG

Anča Daučíková s novou priateľkou.

daucikova.JPG

 

pride1.JPG

 

pride3.JPG

 

pride6.JPG

 

pride7.JPG

 

pride8.JPG

 

pride9.JPG

 

pride11.JPG

 

pride12.JPG

 

pride13.JPG

 

pride10.JPG

 

Foto: © Oľga Pietruchová


* Ostatné 2 odstavce pre dovysvetlenie doplnené 23.5. a 24.5. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?