reklama

2% pre Zelených – úspech alebo prehra?

Keď je človek zahĺbený v kampani a má zo svojho okolia veľa podpory a pozitívnej spätnej väzby, často zabudne na to, že zvyšok krajiny vyzerá úplne inak. Volebný výsledok Zelených 2,11% sa nám preto na prvý pohľad zdal ako prehra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (234)

Druhý pohľad však býva viac realistický.... Strana zelených kandidovala po 7 rokoch prvý krát pod vlastnou značkou, s novými ľuďmi a témami, ktoré sú oveľa širšie, ako v našej verejnosti bežne vnímané zelené témy. Podľa prieskumov majú totiž ľudia pocit, že Zelení sú tí, ktorí sadia stromčeky a čistia chodníky v národnom parku. Iste, aj toto je ušľachtilá činnosť, ale skôr ako relax od politickej práce ako hlavná náplň zelenej politiky.

Samotné zostavovanie kandidátky sa udialo doslova na poslednú chvíľu a na kampaň nezostávalo veľa času (o prostriedkoch ani nehovorím). Finanční mágovia sa spravidla netrhajú o podporu strany, ktorá by od nich vyžadovala ekologicky a sociálne zodpovedné riešenia. Na druhej strane práve Zelení najmenej podliehajú vplyvom lobistických skupín - takže oblepenie Slovenska billboardami s populistickými sloganmi sa nekonalo a ani konať nemohlo. Napriek tomu ľudia v mnohých mestách o nás vedeli. Nie náhodou bol volebný výsledok pre Zelených najlepší tam, kde sa ľudia potýkajú s enviromentálnymi kauzami. V meste Pezinok získali Zelení takmer 14%, v Bratislave 4,46%.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skromné prostriedky na kampaň boli vyvážené idealistickým nadšením a nasadením ľudí na kandidátke i tých, ktorí stáli v pozadí. Naša jednotka Janka Budáčová rozdala počas jej volebnej šnúry po Slovensku 12.000 agátových medov a kilogramy jabĺk ako symboly zdravých potravín, a tisícky kondómov s nápisom Chránime vtáky aj bobry ako symboly ochrany - nielen prírody, ale aj reprodukčných práv žien. Tá je prirodzenou agendou zelených strán v západnej Európe od ich vzniku v 80. rokoch. 

Podporilo nás množstvo známych osobností, za čo im aj touto cestou srdečne ďakujeme. Každý a každá z nás sa snažil v rámci svojich možností a krátkeho času zmobilizovať vlastné cieľové skupiny a to napriek tomu, že dostať sa do médií bolo - napriek slušnému programu - nemožné. Podľa analýzy MEMO 98 mala Strana zelených - s výnimkou predvolebných diskusií - k dispozícii celkom 13 sec vysielacieho času. Pre objektívnosť treba povedať, že tento prístup mali televízie ku všetkým mimoparlamentným stranám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sú teda 2% málo alebo veľa?

Všetko je relatívne... keď sa pozriem na dve strany, ktoré zostali za nami - KDS-OKS a Slobodné fórum, mám pocit, že ten výsledok nie je zlý. Naša východisková situácia bola totiž úplne iná - KDS má troch poslancov, bývalého ministra a prezidentského kandidáta, ktorý s nemalou podporou cirkvi získal v prezidentských voľbách sto tisíc voličských hlasov. Podobne je to so Slobodným fórom s pomerne úspešnou prezidentskou kandidátkou, ktoré sa však v týchto voľbách prepadlo na celej čiare. Naučená fráza o slobodných riešeniach ako univerzálna odpoveď na všetky otázky teda nezabrali. Paradoxom je, že keď sme pred tromi rokmi kandidovali na ich kandidátke v podobnej zostave nezávislých spolu so Stranou zelených, Slobodné fórum (získalo vtedy 3,5%) vyhodnotilo interne neúspech vo voľbách ako našu vinu, hoci práve naše mená vďaka preferenčným hlasom postúpili do prvej desiatky. V sobotu sa ukázalo, že vinu musí SF hľadať niekde inde.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skutočnosť, že sme predbehli spomínané strany s oveľa lepšími východiskovými situáciami a skončili ako druhá mimoparlamentná strana, nám napriek získanému pomerne nízkemu percentu dáva nádej do budúcnosti. Veď kto by bol pred mesiacom povedal, že dosiahneme lepší výsledok ako českí Zelení?

Iste, veľa sa dalo urobiť lepšia a inak... ale bol to len začiatok. Ideme ďalej. A zďaleka nám nejde len o ekológiu - trvalo udržateľný rozvoj so zreteľom na budúcnosť, zelená ekonomika založená na obnoviteľných zdrojoch energie, ekologická daňová reforma, rovnoprávnosť pre ženy a všetkých ľudí, zdravé potraviny za prístupné ceny, sociálna solidarita a proeurópske smerovanie sú témami, ktoré nepatria k populistickým, ale vo vyspelej Európe zaberajú. Nakoniec, nemecký Financial Times vyhodnotil európsky program Zelených Green New Deal za najprogresívnejší a odporučil ich voliť. Slovenské médiá samozrejme takéto analýzy nezaujímajú - nadávanie pri varení bryndových halušiek je tá predvolebná informácia pre voličov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Európa pomaly zelenie

Frakcia zelených (GREENS/ EFA) posilnila v Európskom parlamente takmer o štvrtinu - zo 43 mandátov na 52, pričom jedno kreslo v Rakúsku ešte vždy visí vo vzduchu. Je len typické, že okrem jedného mandátu v Lotyšku získali Zelení ostatné kreslá v starých štátoch EÚ. Voliči v postsocialistických krajinách akoby ešte vždy leteli skôr na populistické reči o jednoduchých riešeniach zložitých problémov, ktoré ale neexistujú. Preto dúfam, že si čo najviac ľudí pozrie skvelý dokument HOME a začne rozmýšľať s časovým obzorom dlhším ako jedno volebné obdobie - že začnú rozmýšľať o budúcnosti svojich detí a stave planéty, ktorú im zanecháme.

Ideme ďalej. Podpora mnohých ľudí - aj na tomto blogu - ma ubezpečila, že má význam pokračovať v budovaní ekologicky a sociálne zodpovednej zelenej politiky citlivej k ľudským právam, ktorá neskĺzne do populistického opakovania toho, čo ľudia chcú počuť, ale ponúkne iné pohľady a riešenia.

Naša modrá planéta a ľudia na nej si to zaslúžia.

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu