Zakáže EÚ náboženské symboly?

Autor: Olga Pietruchová | 12.5.2009 o 8:47 | (upravené 20.8.2010 o 23:03) Karma článku: 12,06 | Prečítané:  4138x

Budú sa búrať kostoly, synagógy či mešity a páliť kríže? A možno sa Európa sa znovu rozhorí v náboženských vojnách... aspoň podľa podpredseda vlády pre ľudské práva to vraj hrozí.

Máte pocit, že je to blbosť? Váš pocit je úplne správny... ide totižto o typickú propagandistickú demagógiu.

Iste poznáte tú hru, keď sa ľudia postavia do radu prvý z nich zašepká susedke do ucha nejakú správu. Kým správa prejde na koniec radu, jej význam sa úplne zmení. Tak nejako pracuje propaganda proti antidiskriminačnej legislatíve.

Celé sa to začalo správou holandskej poslankyne za Stranu zelených Kathalijne Buitenweg, ktorá bola spravodajkyňou pre návrh o potrebe rozšírenia smernice o rovnakom zaobchádzaní.  Tá sa má popri súčasne platnej legislatíve rozšíriť aj mimo pracovného trhu, teda v oblasti sociálnej ochrany a výhod, vrátane sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, prístupu k tovarom a poskytovaniu služieb. Diskriminácia na základe veku, zdravotného postihnutia, sexuálnej orientácie, náboženského vyznania alebo viery bola totiž doteraz zakázaná iba na pracovisku. „Je to iniciatíva, ktorá bola dávno potrebná pre milióny ľudí naprieč Európou, ktorí boli obeťami diskriminácie na základe veku, zdravotného postihnutia, sexuálnej orientácie alebo náboženstva," komentovala predkladateľka návrhu, ktorý bol prijatý v Európskom parlamente 2. apríla. Na jej základe má byť počas švédskeho predsedníctva predložená nová smernica.

Podľa návrhu smernice má byť ako obťažovanie klasifikované (a teda zakázané)  "akékoľvek správanie s úmyslom alebo účinkom porušenia dôstojnosti osoby a vytvorenia zastrašujúcej, nepriateľskej, zahanbujúcej, ponižujúcej a urážlivej atmosféry." Smernica by mala chrániť tak náboženskú slobodu, ako ľudskú dôstojnosť neheterosexuálnych ľudí - nevzťahuje sa však na rodinné právo a teda ich zväzky.  Rovnako sa v správe sa hovorí: "Smernica sa nevzťahuje na vnútroštátne právne predpisy týkajúce sa sekulárnej povahy štátu a jeho inštitúcií, ani štatútu náboženských organizácií. Členské štáty preto môžu povoliť alebo zakázať nosenie náboženských symbolov v školách."

Som presvedčená, že súdnemu človeku sa musí návrh javiť ako krok k zaručeniu slobody a práv všetkých ľudí. Nakoniec, podobný antidiskriminačný princíp je zakotvený aj v našej ústave a zákone o rovnakom zaobchádzaní aj u nás.  V USA, ktoré je omnoho nábožnejšie založené ako EÚ, platí podobný princíp rešpektovania náboženskej slobody od jej založenia.

Neberte nám slobodu diskriminovať iných!

Fundamentalistickí odporcovia homosexuálov si však vyložili návrh po svojom. Európsky parlament vraj schválil prenasledovanie kresťanov a konzervatívcov v Európe.  Obávajú sa totiž - a to zrejme právom -, že ich urážlivé vyjadrenia na adresu ľudí s inou sexuálnou orientáciou, skrývajúce sa neraz za biblické citáty, by mohli byť vykladané ako verbálne obťažovanie. Niektorí slovenskí predstavitelia cirkevných organizácií zaslali premiérovi (ktorý si tak rád s matkou cirkvou potriasa ruky) otvorený list. Jeho podstatou je obava o obmedzenie ich slobody diskriminovať iných. Z ich strany je to zrejme pochopiteľný krok...

Už menej pochopiteľné sú vyjadrenia podpredsedu vlády pre ľudské práva, ktorý by mal byť znalý veci. Opak je však pravdou. Pre aktuálne.sk Čaplovič povedal: „A vieme, ako by Európa horela, keď sa útočí proti náboženskému symbolu, či už je to polmesiac, šesťcípa hviezda, alebo kresťanský kríž," upozornil podpredseda Smeru-SD. Aj preto Čaplovič verí, že iniciatíva neprejde schvaľovacím procesom v Európskom parlamente. "Treba dať možnosť, aby sme si uchovávali to, čo tu je a nebúrali sochy, kríže, kostoly, synagógy či mešity. To je proti akýmkoľvek zásadám slušného spolunažívania v mnohoetnickej a multináboženskej Európe." Pán podpredseda teda z návrhu smernice, ktorá má chrániť náboženskú slobodu a multikulturalimus, urobil pravý opak. Zrejme nepoznal podstatu návrhu - čo pre človeka v jeho funkcii určite nie je ospravedlním. Kríž, zavesený v cirkevnej nemocnici a bežné náboženské symboly nemôžu vytvárať urážajúce prostredie a teda im v žiadnom prípade nehrozí zákaz. Urážajúcim prostredím by bolo ich pálenie - a tomu chce EÚ predísť.

Vrchol propagandistickému ťaženiu nasadil zakladajúci člen „strany odborníkov", keď napísal: „Koncom tohto roka bude prerokovávať návrh, v rámci ktorého by mohlo dôjsť k zakázaniu kresťanských symbolov na verejných priestranstvách. Zrejme má (EÚ) v úmysle príkazmi a zákazmi vykoreniť všetko, čo by jej mohlo ideologicky konkurovať a sama tak chce uplatniť stredovekú verziu cirkvi." Nuž, kto chce EÚ biť, smernicu si nájde... a odborníci čerpajúci informácie z bulváru nie sú nakoniec na Slovensku ničím výnimočným.

Jedna pani povedala...

A tak sa z návrhu zakazujúcom diskrimináciu na základe náboženstva v rámci šuškavej propagandy "odborníkov" stal pravý opak - nástroj na vyvolávanie náboženských vojen. Zákaz diskriminácie z dôvodu viery pritom už doteraz platil na pracovisku, a napriek tomu sa protináboženské výpady nekonali.

Mimochodom, podobné hororové scenáre sa spomínali pri schvaľovaní antidiskriminačnej legislatívy v oblasti sexuálneho obťažovania, keď sa písalo o ženách hromadne žalujúcich mužov za otvorenie dverí. Žiadne procesy nie sú... hoci vytváranie urážlivého prostredia voči niektorým skupinám nie je ani na tomto blogu žiadnou výnimkou.

 


 

Smernica Rady 2000/78/ES z 27. novembra 2000, ktorá ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní (Ú. v. ES L 303, 2.12.2000).

 

Foto v perexe: http://www.leslielanes.com/burning_man_2007_059.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?