Neberte nám PKO

Autor: Olga Pietruchová | 26.4.2009 o 9:19 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2225x

Bratislavský Park kultúry a oddychu sa chtiac-nechtiac stal súčasťou môjho života. Navždy sa budú s ním spájať moje spomienky na beániu, na to, ako uprostred noci v tme šľapeme v plesových šatách a lodičkách tunelom pod hradom smerom na Mladú gardu a na tancom rozcuchané účesy nám kvapká voda. Na výstavy Incheby, kde som ako chemička strávila hodne času a spoznala prvého manžela. Príjemné prechádzky po nábreží, koncerty, zábavy... to všetko sú nezabudnuteľné spomienky na mladosť, ktorá je neodvratne preč. Vyzerá to tak, že PKO ju bude čoskoro nasledovať.

Nejdem sa rozpisovať o kauze, ktorú určite poznáte. Nakoniec, výstižne ju opísali už iní - napr. Maňo Huba v článku Bratislavský pohár pretiekol. Prinášam aspoň pár fotografií z prostestného zhromaždenia na záchranu PKO, ktoré sa konalo na Deň Zeme - kde inde, v PKO.  Zvolala ho občianska iniciatíva Bratislava otvorene, na fotografii jedna z predstaviteliek Ľuba Trubíniová.

pko10.jpg

 

pko9.jpg

Maňo Huba, známy ochranár a neúnavný aktivista, ktorý v spomínanom článku ku kauze PKO píše: "Keďže väčšina novodobých „podnikateľov“ a investorov je na Slovensku na veľmi nízkej kultúrnej, estetickej, intelektuálnej a etickej úrovni (pozri výstižné označenie „finanční žraloci“), podľa toho sa aj správa. V bezohladnej honbe za ziskom rúbe nielen jednotlivé stromy, ale celé parky, okupuje ulice i námestia, premieňa starodávne vinohrady a záhrady nad mestom na nevzhľadné staveniská, búra vzácne technické a iné pamiatky, berie ľuďom výhľady, malebné zákutia, miesta oddychu,  znehodnocuje siluetu mesta i nábrežie. Skrátka, ničí jednu dochovanú prírodnú, historickú či estetickú hodnotu prostredia za druhou a robí z Bratislavy – sídla s veľkým potenciálom -  nevzhľadné, neútulné, rozhárané, hektické a nefungujúce mesto so stále nižšou a nižšou kvalitou života. Spoločenskí vedci nazvali tento proces po vzore genocídy výstižne: urbicída."

pkomano.jpg

Fotografie dokumentujúce smutný osud storočného platana, ktorý musel ustúpiť River "parku".

pko3.jpg

 

Na protestnej akcii proti ničeniu kultúrnych pamiatok nikdy nechýba Tóno Popovič.

pko4.jpg

 

pko8.jpg

Dobrovoľníčky...

pko7.jpg

 ...a zachráňmePKOpes.

pkopes.jpg

Priami účastníci kauzy ako Ján Budaj, Marcel Zajac a podporovatelia Paľo Široký, Juraj Mesík a najmladší aktivista za záchranu PKO:-)

pko1.jpg

 Ak aktivisti ako Maňo Huba neuspejú,

pko2.jpg

deti sa tu už nebudú onedlho prechádzať...

pko6.jpg

ani bicyklovať.

 

pko5.jpg

Namiesto toho vyrasie luxusný hotel... koľký už? Pre koho ešte?

Fotografie: autorka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.


Už ste čítali?