... veď dievča nemôže byť prezidentom

Autor: Olga Pietruchová | 30.3.2009 o 8:30 | (upravené 15.6.2010 o 20:29) Karma článku: 13,21 | Prečítané:  3508x

Deň otvorených dverí v prezidentskom paláci. Po chodbách sa preháňa plno detí. Redaktor s mikrofónom sa zaradom pýta chlapcov, čím chcú byť... samozrejme, všetci prezidentmi. V otvorených dverách stojí zamyslené dievčatko. „A ty budeš tiež prezidentkou, keď budeš veľká?" strká jej redaktor mikrofón pod pehavý noštek. „Nie, ja nemôžem," odpovedá smutne, „veď dievča nemôže byť prezidentom."

 http://www.robertwess.com/f/sad_girl.jpg

Nie, tento príbeh nie je vymyslený. Takto ho mám zapísaný v pamäti z dňa otvorených dverí v prezidentskom paláci. Prečo to spomínam? Pretože práve teraz máme šancu meniť históriu. Hoci majú ženy u nás volebné právo už 90 rokov, doteraz medzi 17 prezidentami a 33 premiérmi nebola zvolená ani jedna žena. Nie, netvrdím, že Ivetu Radičovú treba voliť len preto, že ona ňou je. Je mnoho dobrých dôvodov, prečo by sme mali 4. apríla urobiť krížik práve pri jej mene a takmer všetky už boli povedané. Chcem ale poukázať na to, čo môže priniesť jej zvolenie pre naše dcéry.

Každé dieťa potrebuje vzor. Nie náhodou sa chlapci hrajú na astronautov, bádateľov a prezidentov a nie náhodou potom lietajú do vesmíru, dostávajú Nobelove ceny za fyziku a stoja na čele štátov. A dievčatá? Tie sa hrajú na modelky, učiteľky či lekárky a s obdivným pohľadom sledujú silikónom vylepšené celebrity a misky, ktorých belobou žiariace úsmevy a dokonalé telá sa na ne valia z médií. To majú byť ich vzory? Tie dievčatá nikdy u nás nevideli astronautku či prezidentku a  preto si myslia, že ani ony o takom niečom ani nemôžu snívať. Že pre nich sú tieto méty privysoké. Presne tak, ako si to donedávna mysleli černošské deti v USA. Je skvelé, že tie už dnes majú svoj vzor, ktorý im dokazuje opak.

Ak Amerika dokázala urobiť prelom v histórii a zvoliť za prezidenta černocha, my máme podobnú šancu. Ak zvolíme do prezidentského kresla Ivetu Radičovú, naše dcéry budú mať aj iný vzor. Budú vidieť a vedieť, že aj ony môžu byť prezidentkami, že aj ony môžu snívať a siahnuť na hviezdy.

4. apríla môžeme zmeniť nielen históriu, ale i budúcnosť. Môžeme dokázať, že naša krajina dozrela a je naozaj demokratickou, takou, kde majú schopní ľudia príležitosť dosiahnuť najvyššie méty bez ohľadu na to, či sa narodili ako muž alebo žena.

Každé dieťa potrebuje vzor... preto ak nemáte dôvod, prečo voliť Ivetu Radičovú, urobte to kvôli svojej dcére. Ukážte jej, že keď bude veľká, môže byť čímkoľvek ... hoc aj  prezidentkou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?