Ateistický pondelok - Richard Dawkins: The God Delusion

Autor: Olga Pietruchová | 2.2.2009 o 9:30 | Karma článku: 12,00 | Prečítané:  4348x

Sú knihy, ktoré vyjdú a nikto si ich nevšimne. Tých je vlastne väčšina. Sú ale i také, ktoré sa stanu bestsellermi, prečítajú si ich desiatky tisíce ľudí a Hollywood nakrúti na ich motívy kasový trhák. A sú i také, ktoré obehnú svetom a zapíšu sa nadlho (alebo navždy) do pamäte ľudí. Takou je Dawkinsova kniha ´The God Delusion´(Klamlivá predstava Boha).

Kto je Richard Dawkins?

Dawkins je jedným z najznámejších evolučných biológov našej doby. Je profesorom na Oxfordskej univerzite a napísal niekoľko populárno-vedeckých kníh. Dawkins je autorom teórie sebeckého génu, ktorú opísal v knihe s rovnakým názvom (1976). Podľa neho - veľmi zjednodušene povedané - pri evolučnom vývoji nejde o zachovanie druhu, ale o snahu jednotlivého génu. Dawkins patrí medzi plamenných obhajovateľov Darwina a evolučnej teórie (pozri jeho kniha ´Slepý hodinár´, 1986).[1]  Založil nadáciu pre vedu a rozum Richard Dawkins Foundation for Science and Reason.

468x60_RDFbanner.jpg

Je zrejmé, že stupňujúce sa snahy náboženských kruhov o spochybňovanie evolučnej teórie a zavádzanie kreacionizmu resp.inteligentného dizajnu do škôl a vedeckých inštitúcií, ako i vyhrotené konflikty založené na náboženskej neznášanlivosti podnietili Dawkinsa na otvorené pomenovanie týchto problémov. V BBC dokumetoch The Root of All Evil? a The Enemies of Reason jasne pomenoval ťažkosti, ktoré prináša zasahovanie náboženstva nielen do vedy, ale i do života spoločnosti. Na základe prvého dokumentu napísal Dawkins ´The God Delusion´.  Kniha sa stala medzníkom v histórii ateizmu - čo bolo nepochybne autorovým zámerom.

„Jednou z príčin, prečo toľkí ľudia neberú na vedomie ateistov, je aj to, že mnohí z nás - ateistov - sa zdráhajú „prejaviť sa". Snívam o tom, že táto kniha pomôže niektorým ľuďom „vyjaviť sa" (comming out). Presne tak ako v prípade hnutia gayov, čím viac jednotlivcov sa vyjaví, tým ľahšie bude pre ďalších pripojiť sa k nim. Možno existuje kritická masa pre začatie reťazovej reakcie", píše autor v úvode knihy.

Apoštoli ateizmu

The God Delusion vyšla v čase, kedy hladinu rozvírili i iné knihy, kritizujúce zasahovanie náboženstva do verejného života. Nedá sa nespomenúť Hitschensova kniha ´The God Is Not Great: How Religion Poisons Evething´ (Boh nie je skvelý: ako náboženstvo všetko otravuje, v UK publikované ako God is Not Great: The Case Against Religion), Dennetova ´ Darwin's Dangerous Idea´(Darwinova nebezpečná myšlienka),  a ´ Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon ´(Zlomenie čara: náboženstvo ako prirodzený jav) alebo útla knižočka Sama Harrisa ´The Letter to Christian Nation (List kresťanskému národu), ako i mnohé iné.

Prečo vznikajú tieto knihy a prečo práve teraz, kedy náboženstvo po páde železnej opony a 11. septembri zažíva naoko come-back? Najlepšie na to odpovedá sám Dawkins: „Pokusy o organizovanie ateistov boli prirovnané k pokusom chovať v hlúčku mačky, lebo majú ako tieto vlastnosť myslieť nezávisle a nepodriaďovať sa autorite. Dobrý prvý krok bude vybudovať kritickú masu ateistov, odhodlaných vyjaviť sa, čo dodá iným odvahu tiež tak urobiť. Aj keď sa nedajú chovať v skupinách, v dostatočnom počte narobia mačky veľa hluku a nemožno ich ignorovať."

Myslím, že táto výzva je pre našu krajinku s ´demokraciou karpatského typu´, kedy si jedna totalitná ideológia podáva ruky s inou a klaňanie sa modlám - či už je to kosák a kladivo alebo kríž - veľmi aktuálna. Myslím, že narobiť trochu hluku je to minimum, čo by sme s prihliadnutím na neustále zasahovanie hierarchie katolíckej do politicky mali urobiť.

Preto budem každý pondelok na svojom súkromnom blogu zverejňovať kapitolu z Dawkinsovej knihy ´The God Delusion´, ktorú nezištne a z čistého nadšenia preložil Rastislav Škoda, neúnavný bojovník za myšlienky ateizmu. Preklad zverejnil v jeho Listoch humanistov, ktoré vyráva doslova na kolene a distribuuje poštou pre stálych odberateľov alebo cez ArtForum. Touto cestou sa mu chcem za jeho obdivuhodnú vytrvalosť a snahu poďakovať.

Úvod z knihy Richarda Dawkinsa ´The God Delusion´nájdete tu. Príjemné čítanie:-)

 


[1] Obe spomínané knihy vyšli aj v slovenčine resp. čestine.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?