Otvorený list pápežovi

Autor: Olga Pietruchová | 25.7.2008 o 18:27 | Karma článku: 10,68 | Prečítané:  3526x

Pri príležitosti 40. výročia pápežskej encykliky Humanae Vitae zverejnilo dnes v najväčšom talianskom denníku Corriere 50 katolíckych organizácií Otvorený list pápežovi, v ktorom ho vyzývajú na zmenu postoja katolíckej cirkvi voči modernej antikoncepcii. V pokračovaní článku nájdete preklad listu.

Otvorený list pápežovi 

Dnes, 25. júla 2008, si katolícka cirkev pripomína 40. výročie encykliky Humanae Vitae - základného kameňa proti-antikoncepčnej politiky katolíckej hierarchie, ktorá má katastrofálne následky na chudobných a bezmocných tohto sveta, ohrozuje životy ľudí a prenecháva milióny riziku HIV.

Keď pápež Pavol VI zabetónoval zákaz antikoncepcie katolíckou hierarchiou, ignoroval odporúčania skupiny expertov, ktorých si sám zvolil.

Táto skupina, Komisia na kontrolu pôrodnosti (Birth Control Commission) valnou väčšinou hlasou odporučila zrušiť cirkevný zákaz umelej antikoncepcie hovoriac, že sa nejedná o „prirodzené zlo" a predchádzajúce postoje k nej nie sú neomylné. Aj na schôdzke 15 biskupov zvolanej za účelom vypracovania záverečnej správy boli títo naklonení logickému zdôvodneniu používania antikoncepcie a hlasovali za zmenu učenia o nej.

Bola vypracovaná aj „menšinová správa" ("minority report") o tom, že postoj k antikoncepcii je nemožné zmeniť. Pritom nebol udaný žiadny špecifický dôvod, ale iba to, že katolícka hierarchia nemôže priznať, že sa mýlila: „Cirkev nemôže zmeniť jej odpoveď, pretože táto odpoveď je pravdivá...Je pravdivá, pretože katolícka cirkev založená Kristom...sa nemohla tak veľmi mýliť počas storočia jej histórie." Správa pokračovala tvrdením, že ak katolícka cirkev prizná omyl v tejto veci, jej autorita by bola spochybnenú vo všetkých „morálnych záležitostiach".

Humanae Vitae zostáva ako zdroj veľkého konfliktu a rozdelenia cirkvi. Katolíci a podobne i nekatolíci pociťujú dopad tejto devastujúcej politiky hierarchie katolíckej cirkvi.

Dopad tejto politiky bol a je mimoriadne devastujúci na globálnom juhu, kde má hierarchia katolíckej cirkvi silný vplyv na národné politiky reprodukčného zdravia a zabraňuje implementácií dobrých verejných politík o plánovanom rodičovstve a prevencii HIV.

Ale i na severnej pologuli ovplyvňuje Humanae Vitae verejné politiky v oblasti zdravia. Začiatkom tohto roka spôsobil lobing Konferencie katolíckych biskupov USA v kongrese zrušenie dôležitých služieb plánovaného rodičovstva, zamerané na prevenciu prenosu HIV z matky na dieťa podľa prezidentovho núdzového plánu na zníženie výskytu HIV.

Existujú nespočetné dôkazy o tom, že Humanae Vitae zlyhala pri presviedčaní katolíkov odmietnuť modernú antikoncepciu. Prieskumy z celého sveta ukazujú, že katolíci antikoncepciu používajú, a používajú a podporujú používanie kondómov ako prevencie proti rozširovaniu HIV. Zákaz ale spôsobil, že mnohé ženy i muži vo svete nemajú prístup k spoľahlivým metódam plánovania rodičovstva a kondómom.

Je nám jasné, že katolícka cirkev sa nemôže pohnúť dopredu, kým sa otvorene nepostaví k paradoxom vyplývajúcim z Humanae Vitae: väčšina katolíkov používa modernú antikoncepciu, verí v morálnosť tohto rozhodnutia a považuje sa za dobrých katolíkov. Hierarchia katolíckej cirkvi túto realitu úplne ignoruje a núti klérus to mlčania ohľadom toho, ako i iných vecí týkajúcich sa sexuality.

Posledných 40 rokov polo poznamenaných utvrdzovaním tejto pozície Vatikánu napriek tomu, že svet sa vyvíja iným smerom - smerom ku komplexnejšiemu pohľadu na sexualitu a postavenie žien v spoločnosti. Pápežovi Pavlovi VI. sa pred 40 rokmi nepodarilo zvrátiť chod času a je nepravdepodobné, že sa to akémukoľvek inému pápežovi v budúcnosti podarí. Ale veľa ľudí, najmä žien v chudobných krajinách, bude naďalej trpieť dovtedy, kým bude hierarchia katolíckej cirkvi presadzovať takúto politiku.

Pápež Benedikt, vyzývame vás, využite toto výročie ako príležitosť na naštartovanie procesu uzdravenia prehodnotením dopadov katolíckeho učenia o sexualite a zrušením zákazu antikoncepcie. Dovoľte katolíkom plánovať svoje rodiny bezpečne a s dobrým svedomím.

Signatári listu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?