Zbúrajme múry

Autor: Olga Pietruchová | 25.7.2008 o 9:00 | (upravené 20.8.2010 o 23:06) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1803x

Berlín včera zas raz pocítil, čo znamená nová nádej. Jej meno je Barack Obama.

Dvestotisíc ľudí si prišlo k víťaznému stĺpu vypočuť politika, ktorý znamená nielen novú nádej pre USA, ale i pre americko-európske vzťahy. Ak po útokoch na dvojičky celá Európa cítila s Amerikou v zmysle Kennedyho "sme Američania", súčasný prezident dokázal za pár mesiacov masívnu podporu zmeniť na masívny odpor a antiamerikanizmus. To mu dávali ľudia v európskych veľkomestách pocítiť pri každej návšteve.

Po siedmych rokoch americké vlajky zas raz zaplavili Berlín. Po dlhých rokoch Európa zas raz aplauduje americkému politikovi. A nie hocijakému. Nie náhodou sú  mottom Baracka Obama slová NÁDEJ a ZMENA. Je to nádej, že americký sen stále žije. Nádej, že syn bývalého pastiera kôz z Kene môže dosiahnuť najvyššiu politickú métu v USA. Je to nádej pre všetkých iných ako sú bieli muži, ktorí jediní v doterajšej histórii stáli na čele jednej zo svetových veľmocí.

Pár myšlienok z jeho polhodinovej reči, pretkávanej aplauzom publika:

Áno, v minulosti boli rozdiely medzi Európou a Amerikou...a budú aj v budúcnosti. Ale globálne občianstvo nás zväzuje. V tomto novom storočí budú musieť Američania a Európania spolupracovať viac, nie menej. Partnerstvo a kooperácia medzi národmi nie je vecou voľby, je to jediná cesta. Jediná cesta, ako ochrániť náš pokrok a humanitu. Preto je najväčším nebezpečenstvom nechať, aby nás oddeľovali nové múry. Múry medzi spojencami na oboch stranách Atlantiku nesmú ostať stáť. Múry medzi najmenšími a najväčšími krajinami nesmú ostať stáť. Múry medzi rasami a kmeňmi, domácimi a imigrantami, kresťanmi a moslimami a židmi nesmú ostať stáť. To sú múry, ktoré musíme zbúrať!

Musíme stavať na slobodnom trhu, ale podporovať globálny rozvoj. Nebudeme schopní udržať svet, ak trh preferuje len pár jedincov a nie mnohých...preto potrebujeme trh férový pre všetkých.

Je to moment, kedy sa musíme zjednotiť v záchrane planéty. Nesmieme nechať našim deťom Zem, kde stúpajú hladiny oceánov a hrozivé búrky ničia mestá...preto musíme všetci spoločne vrátane mojej krajiny zodpovedne pristupovať k problému a zredukovať emisie CO2. Teraz je čas vrátiť našim deťom ich budúcnosť. Teraz je čas v globalizovanom svete pomôcť najslabším.

Pred šesťdesiatimi rokmi lietali nad Berlínom lietadlá, ktoré nezhadzovali bomby, ale potraviny, uhlie a cukríky pre deti. Piloti v týchto lietadlách spoznali viac ako vojenské víťazstvo - spoznali duše a srdcia, lásku a solidaritu a dôveru. Svet sa dnes pozerá na nás, ako podáme pomocnú ruku ľuďom v zabudnutých kútoch tohto sveta.

Postavíme sa za ľudské práva disidenta v Barme, bloggera v Iráne alebo voliča v Zimbabwe? Dáme zmysel slovám nikdy viac v Darfure? Uznáme, že neexistuje vo svete silnejší vzor ako mu dávajú naše krajiny? Odmietneme mučenie a posilníme úlohu práva? Budeme vítať imigrantov z iných krajín a odstraňovať diskrimináciu voči tým, čo vyzerajú inak ako my alebo sa modlia inak ako my, dodržať sľuby a dať rovnaké šance všetkým ľuďom?

Berlínčania a ľudia sveta! Naša výzva je obrovská. Cesta pred nami je dlhá. Ale prišiel som pred vás, aby som vám povedal, že sme partneri v boji za slobodu. Sme ľudia nádeje. Toto je náš čas, kedy nová generácia, naša generácia, musí poznačiť svet.  Pozerajúc do budúcnosti, s odhodlaním v našich srdciach, nezabudnime na históriu, postavme sa osudu a spolu dajme tento svet opäť do poriadku.

Celý prejav Baracka Obamu v Berlíne v angličtine nájdete tu.

Videozáznam prejavu rozdelený na tri časti:

2. časť

3. a najzaujímavejšia časť

Foto v perexe: autorka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?