Aj vy ste už potratili Beethovena?

Autor: Olga Pietruchová | 16.5.2008 o 8:28 | (upravené 19.8.2010 o 16:51) Karma článku: 13,79 | Prečítané:  6542x

Ak ste čo len "pričuchli" k diskusii okolo interrupcií, iste ste už dostali nasledovnú otázku: "Keby ste poznali chudobnú ženu, ktorá je tehotná, má už 8 detí - z toho 3 hluché, 2 slepé, jedno mentálne retardované, otec je alkoholik a ona má syfilis, odporučili by ste jej potrat?.....Áno? Tak ste práve potratili Ludwiga van Beethovena.“ Naozaj?

Kedy vznikol tento mýtus? Manželia Peter a Jean Medawarovci1 pripisujú nasledujúcu verziu Normanovi St John Stevasovi, ktorý bol členom britského parlamentu a prominentným rímskokatolíckym právnikom. Ten ju prevzal od Mauricea Baringa, známeho katolíckeho autora. V pôvodnom znení má formu dialógu medzi dvomi lekármi:
„Rád by som poznal váš názor na ukončenie nasledovného tehotenstva: Otec bol syfilitik, matka mala tuberkulózu. Zo štyroch narodených detí prvé bolo slepé, druhé umrelo, tretie bolo hluchonemé a štvrté malo tiež tuberkulózu. Čo by ste urobil?"
„Bol by som ukončil by som tehotenstvo."
„To by ste boli zabili Beethovena."2

Internetové "pro-life" stránky sú prešpikované touto historkou, ľubovoľne meniac podrobnosti. Tu je iná verzia: „Keby ste mali pred sebou tehotnú ženu, ktorá už mala osem detí, z ktorých boli tri hluché, dve slepé, jedno mentálne zaostalé (všetko preto, že mala syfilis), odporúčali by ste jej potrat? Áno? Práve ste zabili Beethovena."3 Toto znenie legendy robí veľkého hudobníka už deviatym miesto piateho, počet hluchých detí zvyšuje na tri a slepých na dve; syfilis pripisuje matke miesto otcovi.  Ja som túto otázku dostala napr. v on-line diskusii v jednom denníku.

Akú sú fakty o Beethovenovi?

Pravda je, že Ludwig van Beethoven sa narodil v nemeckom meste Bonn v roku 1770 a nebol ani deviate, ani piate dieťa svojich rodičov. Bol najstaršie dieťa - presne povedané druhé, ale jeho starší súrodenec zomrel v kojeneckom veku (pravdepodobne pred jeho narodením, pretože mal rovnaké meno Ludwig po starom otcovi a rodičia by rovnaké mená deťom nedávali). Kojenecké úmrtia boli v tých časoch bežné a pokiaľ sa vie, starší brat nebol slepý, ani hluchý, ani nemý, ani mentálne retardovaný. Wikipedia udáva, že sa po L.Beethovenovi narodilo ešte päť súrodencov, z ktorých prežili a normálne sa vyvinuli len prví dvaja bratia. Teda "náš" Beethoven bol vlastne z troch žijúcich súrodencov najstarší. Nie je ani jasné, žeby niektorý z rodičov bol mal syfilis; je pravda, že matka umrela na tuberkulózu, keď mal 16 rokov. Tá bola v 18. storočí pomerne bežná.

Spomínaní Medawarovci o tom píšu: „Uvažovanie, ktoré je podkladom tohto hnusného krátkeho argumentu je neuveriteľne mylné, pretože kým sa nedokáže, že medzi tuberkulózou matky či syfilisom otca a narodením hudobného génia je kauzálny vzťah, do tých čias platí, že nie je väčšia pravdepodobnosť, že svet bude bez Beethovena v dôsledku potratu ako v dôsledku jednoduchého zdržania sa od pohlavného styku."4

Je zaujímavé, že sa toto klamstvo šíri viac než sto rokov. Hoci bolo často odhalené, tisíckrát opakovaná lož sa zas raz stala "pravdou". Čo dodať na záver? Snáď len, že žiadny cieľ nie je tak vysoký, aby ospravedlňoval nízke prostriedky.


1 Sir Peter Medawar dostal Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu roku 1960
2 in: Dawkins,R: The God Delusion, kap.8, Bantam Press, London, 2006
3 Niektoré slovenské stránky, ktoré reprodukujú mýtus o "potratenom Beethovenovi":
- Stránka týždenníka Žurnál
- Dve etické otázky na azet.sk (rovnako na zpovednice.cz , post.sk a mnohých iných stránkach)
- V diskusii na medialne.sk
- Katolícke noviny (doplnené 19.5.08)
- Farský list (doplnené 19.5.08)

4 Medawar, P.B. a Medawar, J.S.: The Life Science: Current Ideas of Biology. London: Wildwood House 1977


Iné zdroje o Beethovenovom detstve:

http://en.wikipedia.org/wiki/Beethowen#Early_life_and_talent
http://www.all-about-beethoven.com/beethovenchildhood.html
http://www.lucare.com/immortal/childhood.html

Foto v perexe: http://www.lucare.com/immortal/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik Smatana: Keď som robil s Matovičom ja, takéto extrémne veci nerobil

Ako by sa mal uvoľňovať Covid automat? Pozrite si rozhovor s analytikom Martinom Smatanom.

Únia nepredĺži zmluvy týkajúce sa vakcín J&J a AstraZeneca, píšu Taliani

Brusel sa podľa Talianov zameria radšej na vakcíny využívajúce technológiu mRNA.


Už ste čítali?