reklama

Keď sa Gaia hrá na piesočku - V krajine Navahov I.

Sú miesta na Zemi, kde máte pocit, že veci sa nedejú náhodou....že sa tu niekto hrá na piesočku, tam postaví vežičku či hrad, inde vyhrabe lopatkou kaňon. Tam pridá žltú či červenú, inde vsadí na čiernobielu klasiku alebo ozdobí svoj výtvor prúžkami, štvorčekmi, dierkami....skrátka, fantáziu a kreatívnosť má naša Gaia nemalú. Neveríte? Tak navštívte so mnou divoký Západ, krajinu kovbojov a Navahov, krajinu, kde sa vám za každou zákrutou, za každým novým obzorom vynárajú dych vyrážajúce prírodné úkazy, jedinečné a unikátne a jednoducho krásne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

V krajine Tých, čo hovoria s vetrom 

Hraničné územie štátov Arizona a Utah patrí k málo osídleným oblastiam USA. Je to územie Navahov, bývalého legendárneho kmeňa pôvodného indiánskeho obyvateľstva. Tri storočia sa Navahovia s Apačmi bránili a viedli vojny - najskôr so Španielmi, neskôr s armádou USA. Po dlhej histórii konfliktov im vláda USA vrátila ich územie - rezerváciu Navajo - s územím väčším ako celé Slovensko (ca. 65 tisíc km2). Dodnes sú aj známi ako chovatelia koní, zachovala sa tu tradičná viera aj jazyk. Práve jazyk Navahov slúžil ako šifra, ktorú sa Nemcom ani Japoncom nikdy nepodarilo rozlúštiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1942 americké vojnové námorníctvo naverbovalo 29 Navahov, aby na základe svojho jazyka vyvinuli šifrovací kód. Ten, ktorý sa im podarilo zostaviť za tri mesiace, bol rýchlejší a spoľahlivejší než akýkoľvek iný. Na tichomorský front bolo potom nasadených okolo 400 takýchto mladých indiánov, ktorí si navzájom posieli utajované správy vo svojom jazyku. Mladých indiánov nazývali „Navajo Code Talkers". Okrem samotných Navahov ich jazyk nikto iný nepoznal a toto šifrovanie výrazne pomohlo Američanom nielen vo vojne s Japoncami, ale aj vo vojne v Kórei a Vietname. V roku 1982 prezident Reagan vyhlásil 14. august za "National Navajo Code Talkers Day". Ich kód ako jeden z mála v histórii nebol nikdy rozlúštený. V súčasnosti je známy najmä kvôli filmu "Windtalkers" s Nicholasom Cagom hlavnej úlohe (v češtine "Kód Navajo").

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes tvoria Navahovia najväčší kmeň pôvodného obyvateľstva s počtom tristotisíc ľudí, ktorí na svojom území žijú vo veľmi skromných podmienkach. V ich krajine je voda a zeleň vzácnosťou, poľnohospodárstvo takmer neexistuje. O to je krajina bohatšia na fascinujúcu prírodu, čo im poskytuje aspoň príjmy z turistického ruchu.

Obrázok blogu

Tvary, formy, farby, vzory

Zvetrávaním zeme bohatej na pieskovec vznikajú fantastické prírodné útvary ako obrovské kamene popri ceste z Grand Canyonu k Lake Powel, nazývané "Cliff Dwelling". Hoci sa nejedná o typické stavby v kameňoch, domčeky okolo balvanov - akoby ich postavili Hobiti - je povinnou zastávkou pre všetkých turistov. Balancujúca skala uprostred kammeného mesta, ďaleko v pozadí vidno útesy, v ktorých sa skrýva Grand Canyon (o tom inokedy). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Takýchto bizarných útvarov je tu celé množstvo, patrí k nim tzv. mexický hlobúk (Mexican Hat), nachádzajúci sa západne od Monument Valey, na ceste cez Údolie bohov (Valley of the Goods). Údolie dostalo názov podľa kamenných útvarov, pripomínajúcich domácim sochy bohov.

Obrázok blogu

Myslím, že nikto, kto túto cestu absolvoval, na ňu do smrti nezabudne a to nielen pre jej jedinečnú krásu. Hoci útes z diaľky vyzerá tak, že sa naň dá dostať iba s horolezeckou výstrojou, vedie naň "normálna" cesta plná serpentín, bez spevnenej krajnice alebo akéhokoľvek zábradlia, o zvodidlách ani nehovoriac....pohľad z okna do závratnej hĺbky vyvolával des a hrôzu a každé protiidúce auto, ktorému sa treba vyhnúť, dvíha môj adrenalín do závratných výšok.   

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

 Tieto fascinujúce kamenné útvary sa nachádzajú na východ od Zion kaňonu.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Tu sa Gaia vybláznila s ružovými pásikmi, či už zvislými....

Obrázok blogu

...alebo vodorovnými....

Obrázok blogu

.....prípadne s nádychom čiernej ako v kaňone Zion.

Obrázok blogu

Pár desiatok kilometrov na sever vzdušnou čiarou, popri scénickej ceste 12 zas pridala pre zmenu trochu žltej a zmenila vzorkovanie na štvorčeky a trojuholíky....  

Obrázok blogu

...miestami vhodne dopĺňané vzdušnými okami s bielym lemovaním.

Obrázok blogu

Gaiine hrady a zámky 

Táto séria začína útvarom, nachádzajúcim sa v Capitol Reef National Park, ktorý sme pomenovali katedrála. Ako pri každej slušnej stavbe takéhoto typu, i tu sa nachádza v popredí madona s dieťaťom.

Obrázok blogu

Ku katedrále samozrejme patrí aj organ.

Obrázok blogu

Na scénickej ceste 12 sa z výšky otvárajú úžasné výhľady ako ten na Powel Point, z diaľky pripomínajúci obrovskú sfingu, kraľujúcu nad širokým okolím.

Obrázok blogu

Ďalšie z prírodných hradov, tentokrát v modernom, šedom prevedení.

Obrázok blogu

Spišský hrad na prírodný spôsob.....

Obrázok blogu

Ešte unikátnejší je tzv. Factory But, ktorý neuveriteľne pripomína hrad - alebo domácim podľa názvu továreň. Tu si Gaia skutočne popustila fantáziu a človeku sa nechce veriť, že úkaz vznikol bez zásahu ľudskej ruky.

Obrázok blogu

 

Najväčšie "pieskovisko"

je notoricky známe Monument Valley. Je to tiež územie Navahov, ktorí excluzívne prevádzkujú prehliadky po ňom. Turisti sú dnes takmer ich jediný zdroj príjmov. Škoda, že im nie sú ochotní ukázať niečo z ich bývalej kultúry...typické indiánske odevy a wigvamy som mala šancu vidieť iba na National Mall vo Washingtone v rámci kultúrneho festivalu. V pôvodnom indiánskom území sú už dávno stratenou minulosťou rovnako ako detské sny nás, odchovaných na mayovkách natáčaných v Juhoslávii. Monumentálne skalné mesto je dobre viditeľné priamo z cesty, stačí zastať na okraji a dívať sa....

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 

Kto vie, čo je posolstvom tohto veľavravného gesta....

Obrázok blogu

Na záver dva zábery z Kodachrome National Park. Áno, názov má dočinenia s fotografovaním a údolie si ho vyslúžilo, pretože je považované za hotový raj fotografov. Čo asi chcela Gaia povedať týmto falickým symbolom?

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Pokračovanie o skamenených ľuďoch a stratených riekach nabudúce. 

Foto. autorka

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu